Jaroslav Knopp, ředitel SŠTO Havířov: „Cílem projektu je získat zkušenosti, navázat spolupráci a vyslat žáky na stáže do jiných zemí. Důležitá je samozřejmě znalost anglického jazyka. My jsme se do Erasmu+ zapojili už před šesti lety, začínali jsme v Anglii, kde byli žáci ubytováni v rodinách a pracovali v automobilních firmách. Reakce jsou velice pozitivní, a to ze strany našich žáků i zahraničních zaměstnavatelů. Ti si pochvalují jejich dovednosti. Jeden náš kluk dokonce dostal nabídku k práci.“
Své zkušenosti ze zahraničí prezentovali žáci i učitelé na projektovém dni. Zorganizovat stáž v zahraničí totiž není úplně jednoduché. Co je ale nejtěžší?
Martin Fišer, koordinátor projektu Erasmus+: „Nejdůležitější je přesvědčit žáky, aby se nebáli. Musíme sehnat dobrou partu, která si bude věřit a bude táhnout za jeden provaz. Ten projektový den jsme připravili proto, abychom namotivovali žáky k dalším aktivitám. Největší přínos je ve dvou rovinách – v odborné a v osobnostní.“
Co plánujete do budoucna?
Martin Fišer, koordinátor projektu Erasmus+:
„Brzy odjíždíme se 12 žáků nejrůznějších oborů do Irska, za další dva měsíce Portugalsko a pak ještě jednou Portugalsko. Máme akreditaci projektu Erasmus+ až do roku 2027, takže to chceme rozjet ve větším měřítku. Máme už domluvené Turecko, Slovensko a další destinace.“
Havířovští žáci, kteří praxi v zahraničí absolvovali, si tuto zkušenost nemohou vynachválit.
anketa: žák SŠTO Havířov:
„Je to skvělý projekt, do kterého se může zapojit spousta studentů. Je to výborná zkušenost. Byl jsem tři měsíce v Portugalsku, kde jsem pracoval jako automechanik, hned bych jel znovu.“
„V Portugalsku jsem si to užil, kromě práce jsme měli i dost výletů. Líbilo se mi, že jsme se zdokonalili v angličtině. Mám jet znovu, buď do Irska nebo do Turecka.“
Havířovští plánují, že by se také stali hostiteli pro své partnerské školy.
Jaroslav Knopp, ředitel SŠTO Havířov: „Jednáme se slovenskou školou a možná budeme hostit i žáky z Irska nebo Turecka.“