Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Domovy seniorů díky novele zákona zvyšují úhrady za pobyt a služby

  • Havířov,

Po osmi letech se díky novele zákona mohou navýšit úhrady za poskytování některých sociálních služeb. Což pomůže i pobytovým zařízením. V domově seniorů v Havířově to značná část klientů chápe.

V posledních letech se značně zvyšují ceny za energie, potraviny, rostou platy zaměstnanců. Rostou ale také důchody. Ředitelé sociálních služeb i domovů dlouho volali po navýšení úhrad za služby. Zákonodárci apel vyslyšeli.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Ty úhrady se zvýšili o zhruba 40 korun za pobyt a den a o 35 korun za stravu za den. Podotýkám, že maximální úhrada za stravu je 205 korun denně a do toho se musí opravdu vlézt tři hlavní jídla, u diabetiků pět jídel za den plus pitný režim. Opravdu, kdo vaří doma, tak ví, že uvařit za 205 korun celodenní stravu, tak je to velký problém i po tom zvýšení.”

Celkově se úhrada zvýší asi o zhruba 2300 korun. Ani zvýšení cen za služby ale nepokryje náklady. Domov situaci důkladně seniorům vysvětlil.

anketa: “Asi to muselo být, ale mě to nevadí, já mám peněz dost.”
anketa: “My to nenapravíme a někde se to musí vzít ty peníze. Když všude, tak všude."
anketa: “Já se na to dívám normálně, že se to musí udělat, protože je všechno drahé." 

Pokud má senior nízký důchod, který by nepokryl navýšení, jedná domov s rodinnými příslušníky, popřípadě rozdíl doplatí zřizovatel.

Nahlásit chybu


K tématu
Hakan Foods s.r.o.Karviná
Karviná
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

RegioJet a.s. - nástupní místo Havířov, Bohumín
Havířov
od 25 000 do 38 000 Kč/měsíc

Detail

Pedagogicko-psychologická poradna, Karviná, příspěvková organizace - Doubrava a okr. Karviná
Doubrava
od 32 820 do 42 780 Kč/měsíc

Detail