Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Senioři mají strach z války, domov v Havířově se je snaží rozptýlit

  • Havířov,

Domov seniorů v Havířově dělá všechno proto, aby senioři po celý den jen nesledovali, co se děje na Ukrajině. Je to ale těžké, protože mnozí z nich si pamatují na druhou světovou válku i náročné období po ní.

Dva roky žili senioři v domově se strachem z covidu, zakázané byly návštěvy, nekonaly se společné akce, v domovech byla často karanténa. Nyní zažívají klienti další těžké období a tím je obava z války. Aktivizační pracovníci se snaží seniory každý den něčím rozptýlit.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Samozřejmě to pro ně není jednoduché. Hlavně pro ty, kteří si pamatují druhou světovou válku, pamatují si následně i těžké roky po válce. Hlad, omezená strava. Samozřejmě tito lidé mají z toho deprese, jsou z toho smutní."

Na druhou světovou válku si pamatuje i paní Marie Scheirová.

Marie Scheirová, klientka Domova seniorů Havířov: "Okna pryč, dveře pryč, seděli jsme ve sklepě. Bojíme se všichni, proto to sledujeme, to je hrůza. To si mohli dovolit jenom Rusi.”

To, co se děje na Ukrajině, odsuzuje také pan Jaroslav Opletal, který je synovcem Jana Opletala.

Co by si o tom myslel váš strýc, kdyby žil?

Jaroslav Opletal, klient Domova seniorů Havířov: “Určitě by se mu to nelíbilo, protože chtěl být doktorem. On chtěl léčit lidi a Putin je zabíjí. Co to je za smysl?”

Seniorům nyní hodně pomáhá, že už za nimi mohou každý den docházet příbuzní. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy