Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Můj boj proti této válce, dobrovolnice z Havířova pomáhá na bohumínském nádraží

  • Havířov,

Zejména díky dobrovolníkům a solidaritě lidí se daří zvládat celá situace s uprchlickou krizí. Jedním z obětavých lidí je i paní Bohdana z Havířova, která pomáhá ve dne i v noci.

Je to můj boj proti této válce. To říká paní Bohdana Pufferová z Havířova, která se rozhodla pomáhat uprchlickým rodinám na bohumínském nádraží. Každou noc tam přijíždějí stovky vyčerpaných lidí, kteří mají v očích obavy, co bude dále. Žena je dlouholetou dobrovolnicí ADRY, kdy pravidelně dochází za klienty Santé.

Bohdana Pufferová, dobrovolnice ADRA Havířov: “Hned jsme se tady spřátelili. Dnes jsem tady přijela už s paní, která tady byla minule. Doprovázíme lidi s kufry do haly a zajišťujeme jim servis, aby se zahřáli, občerstvili, protože jsou hladoví, vyčerpaní. Potom obcházíme maminky, které mají strach odejít od dětí. Nosíme jim kávu, buchtu, aby se posilnily na další cestu."

To musí být i psychicky náročné, vidět ty zoufalé rodiny. Jak to zvládáte?

Bohdana Pufferová, dobrovolnice ADRA Havířov: “Na mne to působí tak, že jsem nechtěla odjet. Musím říct, že když jsem tady byla poprvé a viděla jsem tu beznaděj, zoufalství a na druhou stranu ten vděk těch ukrajinských dětí a žen, oni jsou takoví slušní, fakt se chovají hezky, tak mne to vedlo k tomu, že jsem se tady chtěla vrátit. A dneska jsem tady znovu, protože když sedím a dívám se na zprávy a vidím, co se děje, tak jediné, co mne nechává klidnou je to, že tady jedu pomoct. Je to takový můj boj proti této válce.”

Paní Bohdana toho dělá daleko více. V noci je na nádraží, přes den pomáhá ADŘE s humanitární sbírkou. Pomoc se sbírkou potřebují i dobrovolníci z řad seskupení Železnice pomáhá, kteří pravidelně vypravují z bohumínského nádraží vlak na Ukrajinu.

Zdeněk Filgas, koordinátor Železnice pomáháme: “Oblečení, potraviny, powerbanky se tam vozí, lékařský materiál. Teď jsme nakládali také stanice na elektřinu. Vesměs všechno, co se jim tam hodí. Ale hlavně zimní věci se jim tam vozí a potraviny. Pokud by někdo chtěl pomoct, tak bychom byli jedině rádi, protože čím víc toho bude, tím je to lepší.”

Vlak s humanitární pomocí se zpět z Ukrajiny nevrací prázdný. Vždy se snaží dovést co nejvíce uprchlických rodin.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávySNOW-HOW ČR s.r.o. - Český Těšín
Český Těšín
od 35 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

MadExIm služby s.r.o. - areál NKZ Stonava
Stonava
od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail