Anna se svou maminkou jsou jedny z mnoha, které utekly před válkou. Na Ukrajině nechtěly nechat kočku, kterou mají už devět let. Při dovozu domácích zvířat z Ukrajiny platí ale striktní pravidla. Do 72 hodin musí majitel navštívit veterináře, který vyloučí příznaky vztekliny. Do deseti dnů, kdy je zvíře v karanténě, následuje další prohlídka a poté čipování a očkování.
Veronika Miarková, veterinární lékařka: “Na Ukrajině tuto povinnost očkovat zvířata proti vzteklině bohužel nemají a vzteklina se tam vyskytuje normálně, běžně. Není to jak u nás. Proto je u nás teď velký strach, že by se ta vzteklina mohla znova k nám přivést. Proto je nutné každé zvíře vůči tomu vyšetřit a očkovat, co nejdříve to je možné. Klinické vyšetření spočívá v tom, že zvíře prohlédneme celkově, měříme mu teplotu, poslechneme srdce a svítíme mu do zornic, abychom zjistili, jestli souměrně reagují obě dvě stejně a tak jak mají, protože vzteklina je neurologické onemocnění, které napadá nervovou tkáň a hlavně se to projevuje právě neurologickými příznaky. Křeče, slinění atd.”
Tato kočka je úplně prvním zvířetem, které na této veterině ošetřovali.
Další lidé se objednávají. Veterinární klinika Life v Havířově lidem z Ukrajiny nic neúčtuje.
Veronika Miarková, veterinární lékařka: “Naše veterinární klinika všechny věci pro Ukrajinu dělá zdarma. Veškeré vyšetření, očkování, čipování, vystavení pasu, děláme zdarma, protože jim chceme pomoct. Víme, že jsou v těžké situaci, většinou jezdí bez peněz. Takže, aby se o tohle nemuseli starat a abychom minimalizovali zavlečení vztekliny, tak to děláme zdarma.”
Anna, majitelka kočky: “My jsme z Kyjeva, chodíme na očkování každý rok, protože je to důležité pro kočky i jiná zvířata. No a tak jsme tady. V tuto chvíli budeme žít tady v Havířově. Jsme velmi vděční, že nám pomáháte a také zvířatům. Je to pro nás velká pomoc, že je ošetření zadarmo, protože první dny po příjezdu není snadné vyjít s penězi.”
Hromadný přesun zvířat z Ukrajiny je zakázán. Majitel může převést maximálně pět zvířat.