Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov přestěhuje na čtyřicet běženců z ubytovny do městských bytů

  • Havířov,

Ukrajinské rodiny, které bydlí v jedné z městských ubytoven v Havířově, se už brzy přestěhují do bytů, kde budou mít lepší podmínky. Následně město nabídne ubytovnu opět k dispozici krajskému centru pro uprchlíky.

Do městské ubytovny v Havířově na ulici Střední přijelo před týdnem na čtyřicet převážně matek s dětmi. Během krátké doby musela Městská realitní agentura zajistit mnoho věcí. Včetně zajištění celodenní stravy na prvních pět dní.

Petr Valášek, vedoucí provozního oddělení MRA: “Uprchlíci přijeli naprosto bezprizorní. Zajišťovali jsme lůžkoviny, postele, ledničky, hygienické potřeby, talíře, lžičky, vlastně úplně všechno. Přijeli ve stresu, byli rozhození, malé děti plakaly.”

Pokud třeba potřebují lékařskou péči, také se na vás obracejí?

Petr Valášek, vedoucí provozního oddělení MRA: “Už se na nás obrátili, snažíme se to všechno řešit ze sociálním odborem magistrátu, úřadem práce, s orgány, které jsou činné v rámci sociální sféry."

Jak dlouho tady ty rodiny budu, co bude následovat?

Petr Valášek, vedoucí provozního oddělení MRA: “Jsou tady týden a ještě asi týden budeme zařizovat volné byty pro ně. Budou jim nabídnuty byty, které se nám dlouhodobě nedaří obsadit lidmi z Havířova. Jsou to všechno byty na Šumbarku. Ty rodiny to vítají, o změně ví. Ty byty navštívili. Vzájemně jsme si to odsouhlasili, abychom netrhaly nějaké rodinné přátelské vztahy, protože každý je odjinud. Tak jsme chtěli, aby byli sociálně pohromadě."

Rodiny půjdou do menších i větších bytů, které se nyní pro ně připravují. Největším problémem je zajištění postelí.

Na ubytovně žije i paní Olga se svou dcerou a dvěma malými dětmi.

paní Olga: “My bydlíme teď tady, ale oni nám řekli, že si máme vybrat. Můžeme se stěhovat do bytu na deváté patro a tam to bude lepší. Dcera nyní chodí vyřizovat různé dokumenty. Já jsem už byla na úřadu práce, ale tam mi řekli, že nemají práci, ale já bych si přála chodit do práce.”
anketa: “Jsem rád, že jsem tady a jsem rád, že mám kde spát a hrát si s hračkami, které jsem tady dostal.”

Co byl pro vás nejsilnější zážitek, když tady ty uprchlické rodiny přijely?

Petr Valášek, vedoucí provozního oddělení MRA: “Ta práce s těmi dětmi. Viděl jsem, že děti byly ve stresu, plakaly a postupem času mne překvapila ta vlna solidarity. Lidé tady donášeli hračky, hodně těm lidem pomáhali a viděl jsem, že si ty děti začínají hrát. To bylo silné.”

Do nových městských bytů by se lidé měli stěhovat na počátku dubna. Město pak volnou kapacitu nabídne opět krajskému centru pro uprchlíky.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy