Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Žena se na Ukrajině učila jazyk v české vesnici, havířovský magistrát jí dal práci

  • Havířov,

Nedaleko ukrajinského města Melitopol se nachází obec Čechohrad, kterou kdysi založili čeští přistěhovalci. Paní Olga tam navštěvovala kurz našeho jazyka. Díky tomu nyní může tlumočit a stala se prvním zaměstnancem havířovského magistrátu.

Paní Olga se do Havířova se synem dostala z města Melitopol. 16 let pracovala jako dětská psycholožka. Měla velký byt, auto a žila spokojený život. Až do 24. února. Žena se rok učila na Ukrajině česky, aniž by tušila, že se jí to bude jednou hodit.

paní Olga, zaměstnanec magistrátu: "Učila jsem se česky v mém městě, protože tam byla česká skupina. Vedle mého města byla vesnice Čechohrad. Tam bydlí Češi. Tam pracovala učitelka z Česka. Měla jsem výuku dvakrát týdně v sobotu a neděli. To byly české kurzy.”

Paní Olga se nyní stala důležitou komunikační spojkou mezi běženci a úřadem. I proto jí magistrát nabídl práci a také už bydlí v městském bytě.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: "Pomáhá s překladem materiálů, které dostávají ti lidé z úřadu práce, pomáhá s tlumočením při zajišťování zaměstnání. Je zaměstnancem magistrátu a jejich služeb si velmi vážíme. Ve své zemi pracovala jako dětský psycholog, takže i ty její zkušenosti velmi pomáhají."

Na paní Olgu se obrátila i Paní Julia, která musela navštívit se svými nemocnými dětmi nemocnici.

paní Julia: "Samozřejmě, že bez paní Olgy by nám tady bylo těžko. My za ní jdeme i několikrát za den, ona nám pomáhá se vším. My jsme jí hodně vděční.”

Paní Olga nese špatně, že část rodiny na Ukrajině zůstala. 

paní Olga, zaměstnanec magistrátu: "Tam zůstala moje maminka, sestra s dcerou. Já jim každý den volám. Oni tam mají hodně problémů, je jim tam těžko. Oni nemohou z města odjet, protože je okupované."

Jak si představujete třeba váš život za rok tady u nás?

paní Olga, zaměstnanec magistrátu: “Nevím, ale chtěla bych, aby můj syn chodil do střední školy, já bych chtěla mít dobrou práci.”

Velkým přáním ženy také je, aby se vrátila zpět ke své profesi.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail