Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov musel aktivovat tělocvičnu pro nouzové přístřeší, běženci se ale budou do pár dnů stěhovat

  • Havířov,

Před necelým měsícem byla v tělocvičně na krytém bazénu v Havířově vytvořena ve spolupráci s krajem lůžka nouzového přístřeší. Nyní došlo na jejich aktivaci. Během velikonočních svátků bylo do areálu přivezeno několik desítek válečných běženců.

Na padesát převážně matek s dětmi nalezlo od víkendu dočasný azyl v tělocvičně, která je součástí krytého bazénu v Havířově. Běženci ihned dostali jídlo, hygienické potřeby, humanitární organizace zajistily dětem i hračky. Město vytvořilo nouzové přístřeší ve spolupráci s Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině. Aktivováno bylo poprvé. V tělocvičně rodiny ale nezůstanou dlouho.

Jiří Matěj, ředitel SSRZ Havířov: "Pro ty běžence je to tady přechodná stanice. Dnes by převážná část z nich měla být přestěhována na ubytovnu Městské realitní agentury. Zítra by další skupina měla být přesunuta zase dál a pro nás nastane okamžik, kdy tu tělocvičnu budeme muset znovu připravit tak, aby jsme byli znovu schopni tu kapacitu nabídnout.”


Víte třeba z jakých oblastí jsou tito lidé?

Jiří Matěj, ředitel SSRZ Havířov: “Částečně ano, není to o tom, že bychom je nějak zpovídali. Chceme, ať si odpočinou, ale vím, že někteří jsou z oblasti Donbasu, takže je to přímo z oblasti, kde ta válka je.”

Výhodou v současné době je, že město má určitý počet dlouhodobě neobsazených bytů.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “Ti uprchlíci, kteří přišli jako první, tak už dnes bydlí v bytech MRA a i tito, kteří se dostanou na ubytovnu, budou postupně přestěhováni do bytů. Teď momentálně potřebujeme ty byty vybavit. Už jsou zprovozněny, ale potřebujeme je dovybavit tak, aby tam byly základní věci. To znamená postel, nějaké nádobí, stůl, židle. Jsou to zejména maminky s dětmi. Momentálně je tady jen jeden muž, a to je navíc pan učitel. Dokonce víme, že je tady i učitelka a oba dva ti učitelé se připojují vzdáleně ke svým třídám a vyučují je potom on-line.”

Současně odbor sociálních věcí v prvních dnech pomůže uprchlíkům s vyřízením veškerých záležitostí na úřadech.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy