Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířovská nemocnice otevírá na ORL spánkovou laboratoř, poruchou trpí stále více lidí

  • Havířov,

Až třetinu populace trápí porucha dýchání ve spánku. Častěji se pak projevuje u mužů nad 40 let. Nejbližší diagnostická centra se však až doposud nacházela v Ostravě. I proto se havířovská nemocnice rozhodla, že otevře spánkovou laboratoř.

Paní Marie Jánová je první pacientkou, která v havířovské nemocnici na oddělení ORL podstoupí vyšetření ve spánkové laboratoři. Seniorka ví, že hodně chrápe a trpí syndromem spánkové apnoe. Což je porucha dýchání projevující se zástavou dechu.

Marie Jánová, pacientka: "Ještě manžel, když žil, tak mne vždy, když jsem přestala dýchat, tak mne poklepal po hlavě, abych se probrala."

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Diagnostika spánkových poruch de facto v okrese Karviná prozatím nebyla řešena vůbec. Lidé museli jezdit do Ostravy, kde máme dvě nebo tři centra."

Pacient, který potřebuje specializované vyšetření, nejdříve navštíví praktického lékaře, následně podstoupí vstupní klinické vyšetření na ORL a pak stráví jednu noc na lůžku, kde mu jsou monitorovány mozkové, srdeční a dechové činnosti. Pacient je pod kamerovým dohledem a nahrává se zvuk.

Eva Mrázková, primářka ORL oddělení: "Pokud se spánková apnoe neřeší může vyústit ve vysoký krevní tlak, v infarkt myokardu, ischemickou chorobu srdeční. Ti pacienti trpí depresemi a únavou. Často se jedná o překážky v nose, hltanu, to znamená měkkého patra, kořene jazyka a tady toto dokážeme operačně vyřešit.”

Další metodou je volba použití nosní masky, která zabezpečuje kontinuální přetlak v dýchacích cestách. Součástí léčby jsou i dietní a režimová opatření.

Nahlásit chybu


K tématu
Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail