Den Země je celosvětová událost, která je zaměřená na propagaci a podporu ochrany země. Smyslem je, aby si důležitost zdravé planety uvědomovaly zejména děti. Edukační program je zvolen vždy zábavnou formou.
Marek Slonina, moderátor Dne Země: “Hlavní motto letošního ročníku není celosvětově zveřejněno. Proto jsme se obrátili zejména k recyklaci papíru. Vyrábíme velkou sochu našeho havířovského kyvadla, které bude zdobit Magistrát města Havířova. Vyrábíme velké sochy, máme tady grafické výtvarné dílny. Opravdu jsme chtěli, aby děti pochopily, že papír je třeba vracet zpět do přírody, to znamená recyklovat. Nicméně každý rok tady máme hodně stánků, stanovišť a řekl bych, že nejen zábavných, ale hlavně vzdělávacích, ať už jde o recyklaci olejů, výrobu elektrické energie jinak, než z klasických zdrojů. Zúčastnilo se hodně škol, mně se líbí, že školy přišly, že se účastní v těch dílnách, pomáhají nám s tou velkou sochou.”
anketa: “Oslavujeme to, že tady můžeme být na planetě a že se o ni musíme starat, aby se vzduch nezničil.”
anketa: “Den Země je, abychom se zamysleli nad zemí, že by se mělo ji přestat ničit odpadky a vážit si jí.”
anketa: “Já myslím, že to je hodně dobře, protože se teď k planetě chováme hodně špatně.”
Během Dne Země se na náměstí Republiky prezentovaly školy například s modelem větrné elektrárny, odbor komunálních služeb a jeho program na třídění odpadu, Útulek Max, městská policie, Lesy ČR a originální stánek měla opět i Základní škola Moravská.
Jaroslav Drlík, učitel ZŠ Moravská: “Chceme hlavně ukázat, jak se dá využít lepenka. Dá se krásně obarvit, dá se s ní vytvarovat cokoliv. Děti lepenku milují, není nebezpečná. Dají se z ní udělat skrýše. Z lepenky domečky, z lepenky ponorky i malé drobné hračky, které si děti mohou obarvit a když se to zničí, tak to nevadí, udělá se nová. Dají se udělat i výtvory edukační. Tady máme třeba proměnu motýla, tady máme tulipán. Dá se udělat spousta věcí.”
Poprvé byl Den Země slaven v roce 1970. Do kampaně je zapojeno téměř 200 zemí světa.