Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov bude investovat 300 milionů do síťové infrastruktury na školách

  • Havířov,

300 milionů korun chce havířovská radnice během čtyř let investovat do nové síťové infrastruktury ve školských zařízeních. Projekt bude financovat z úvěru. To se ale nelíbilo některým zastupitelům, kteří pro úvěr nezvedli ruku.

Radnice v Havířově každý rok investuje do modernizace škol. Vyměnila se okna, zateplovaly se fasády. Elektrorozvody a datové sítě jsou ale ve špatném stavu. Proto chce město během čtyř let do této infrastruktury investovat 300 milionů korun. Projekt pokryje úvěr. S jeho přijetím ale někteří zastupitelé nesouhlasili.

Eduard Heczko (KSČM), zastupitel: “V současné době velké nejistoty vývoje ekonomiky ČR a s tím souvisejících i úrokových sazeb je velice riskantní vzít takový úvěr ve výši 300 milionů korun. Město je na tom dnes velice finančně dobře, že má dostatečné finanční rezervy a mohlo by tyto investice zaplatit z vlastních prostředků. Vývoj úrokových sazeb je dneska opravdu velice nejistý a ten úvěr se může významně prodražit do budoucna.”

Vedení radnice je opačného názoru.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířov: “Ty ZŠ a MŠ a jejich infrastruktura je dlouhodobě velmi podfinancovaná. My jsme dlouho hledali cesty financování, protože, jak tady dneska zaznělo, my počítáme, že každý rok tam půjde 75 milionů korun. My si nemůžeme dovolit utlumit veškeré investiční akce. Já myslím, že občané vidí, co se za toto volební období v Havířově změnilo, co vše jsme vybudovali. Vyšla zpráva, nezávislá studie o našich financích, ty jsou ve skvělém stavu a v dnešní době, kdy letí úroky nahoru, je prostě výhodné pro město si na to půjčit. Hlavně ten projekt je velmi složitý. Je náročný na koordinaci jak projektovou, tak potom pro tu prováděcí a je potřeba si uvědomit, že na tu realizaci na těch vybraných školách budeme mít striktně dva měsíce, abychom to stihli o prázdninách.”

Město chce do infrastruktury investovat i z důvodu kybernetické bezpečnosti.

Nahlásit chybu


K tématu
MaAnBa Plus s.r.o. - Č. Těšín
Český Těšín
od 120 Kč/hod.

Detail

BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail

RegioJet a.s. - nástupní místo Havířov, Bohumín
Havířov
od 25 000 do 38 000 Kč/měsíc

Detail