Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Žáci z havířovských ZŠ se zapojili do dopravní soutěže Mladý cyklista

  • Havířov,

Ministerstvo dopravy a jeho skupina BESIP pravidelně vyhlašuje soutěž Mladý cyklista. V těchto dnech se konají městská kola. V Havířově se soutěž konala na moderním dopravním hřišti, kde si děti mohly vyzkoušet všechny dopravní situace.

S pěkným počasím vyjíždí na silnice stále více cyklistů. Nejzrnitějšími jsou děti. Proto je důležité, aby věděly, jak se jako účastníci silničního provozu mají chovat. K tomu se každým rokem pořádá mezinárodní dopravní soutěž Mladý cyklista. Do městského kola se v Havířově zapojilo 80 dětí z 12 škol. Soutěž vyhlašuje Ministerstvo dopravy.

Dagmar Smékalová, BESIP, organizátorka soutěže: "Smyslem této akce je, aby se děti naučily ta pravidla, protož víte, jak v dnešní době jezdí řidiči na cestách. Hrozně nebezpečně. Často bývají řidiči opilí, zfetovaní, takže ty děti, aby uměly předvídat, ale hlavně, aby uměly znát přesně ta pravidla, jak se můžou, nebo nemůžou chovat na silnici při jízdě na kole."

Během plnění úkolů musely děti předvést zručnost na kole, zvládnout jízdu striktně podle pravidel, nechyběl ani test z provozu na pozemních komunikacích.

anketa: “Vůbec mi to nešlo, ale nic se neděje. Bylo to těžké, ale něco jsem zvládla, takže dobrý.”

Na co si musíš dávat venku pozor, když jezdíš na kole?

anketa: “Hlavně na auta a kdyby šel nějaký člověk, tak abych ho nesrazila.”
anketa: "Dělám to poprvé. Je to takové jiné než ve škole. Tam, kde není chodník, nebo je neschůdný. Tak to jsem trochu nepochopil, ale trochu jsem hádal.”

Proč je důležité, abyste uměli značky?

anketa: “Protože hlavně, aby se nám nic nestalo, aby jsme byli i ohleduplní k druhým.”

V rámci soutěže nechybělo ani stanoviště zdravovědy.

anketa: “Kdyby někdo zkolaboval, tak ho první oslovit, jestli reaguje. Pak mu zkontrolovat dýchání. Zda dýchá, nebo nedýchá. Pak mu dát nohy nahoru a pokud je venku zima, tak ho přikrýt a zavolat záchranku.”
Pavla Rudzká, učitelka ZŠ G. Svobody: "Některé děti zapomínají na to, že když je krvácení, tak kvůli bezpečnosti si mají vzít rukavice, na to je upozorňujeme a jinak se snaží v rámci svých možností."

Okresní kolo se bude konat v Bohumíně. Krajské pak v červnu ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Nahlásit chybu


K tématu
Hakan Foods s.r.o.Karviná
Karviná
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

V-TRADE, s.r.o. - Bohumín
Bohumín
od 3 200 Kč/měsíc

Detail