Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířovští školáci putovali za ztracenými civilizacemi, odnesli si zážitky i zajímavé informace

  • Havířov,

Základní škola Moravská v Havířově je zastáncem názoru, že výuka má být spojená s prožitky. Proto každoročně pořádá pro ostatní školy soutěž Pevnost Moravská, tentokrát na téma Putování za ztracenými civilizacemi.

Děti z havířovských škol mohly prozkoumat starověké civilizace Inků, Aztéků či Mayů, seznámily se s egyptskými panovníky. Příprava originální vědomostní soutěže spojená se zážitky trvala Základní škole Moravská měsíc.

Jaroslav Drlík, učitel ZŠ Moravská: “Týmy navštíví civilizace, o kterých slyšely, nebo neslyšely, které vznikly, zanikly a nějak obohatily naše lidstvo. A to dobrodružství je dobré v tom, že děti ani neví, že se něco naučí. Jejich úkolem bude najít citáty, najít tajemství té civilizace a zahrát si nějakou hru. Navštíví v Egypte Tutanchamona, vyzkouší si postavit mayský akvadukt, navštíví Krétu a minojské bludiště. Je tady spousta aktivit, zlatý poklad Inků a to vše za 15 minut. Ta stanoviště jsou nabušená a každý asistent je provází tím příběhem.”
anketa: "Tuhle pyramidu postavili v 300 našeho letopočtu a potom ji 1200 našeho letopočtu opustili. Jsou to vlastně tři pyramidy, které jsou na sobě postavené a pod nimi je chodba s podzemním jezerem. Každé schodiště má devět schodů. Myslím, že to je dobré, něco se tady naučíme, baví mě to a je to dobře vymyšlené.”

Soutěž měla být inspirací i pro ostatní kantory.

Jaroslav Drlík, učitel ZŠ Moravská: "Já chci těm učitelům, kteří doprovází ty děti, aby si vzali z té soutěže to, že to vyučování, výchova může být vedená přes zážitky, přes to dobrodružství a když se spojí to dobrodružství ve škole s tou osobností učitele ve škole, tak z toho může vzejít něco nádherného a ti žáci odcházejí nejen vzdělaní, vychovaní, ale také nadšení pro nějakou věc a mohou se do hloubky věnovat nějakým tématům.”
Petr Junek, učitel Gymnázium Studentská: “Myslím, že skvělý nápad a už Komenský říkal škola hrou a tady si s tím dali opravdu ohromný kus práce. To co jsme zatím viděli, ty jejich kroje a ta příprava jim zabrala asi hodně času a děcka to zatím baví. Alespoň moje holky jsou zatím nadšené.”

Žáci by uvítali, kdyby se ve školách učilo více pomocí zážitků.

anketa: “Řekla bych že jo, že bychom se více naučili, že bychom se nemuseli vše učit nazpaměť, ale díky těm zážitkům bychom se to právě naučili, že bychom si to zapamatovali.”

S originální výpravou za ztracenými civilizacemi škola v létě vyrazí i na letní tábor do Pstruží, aby zážitky mohlo prožít co nejvíce dětí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail