Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muž choval v havířovském bytě v otřesných podmínkách hady, hlodavce i pavouky

  • Havířov,

Desítky hadů, jeden i jedovatý, v malých plastových krabicích. Mrtvá mláďata a v dalších malých klecích namačkaní hlodavci a v malých krabičkách pavouci. Všechna zvířata choval 25letý muž v otřesných podmínkách v malém bytě v Havířově. Některá musel veterinář utratit. Policie už nezodpovědného chovatele obvinila z týrání zvířat.

Silný zápach linoucí se z jednoho bytu v Havířově zalarmoval sousedy. Báli se o život jeho obyvatele, kterého dlouho neviděli. Letos v březnu proto přivolali policii, která za asistence hasičů vstoupila do bytu. Následovalo doslova zděšení. V místnostech našli malé plastové přepravky plné hadů a dalších drobných živočichů.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Více než desítka plazů, přičemž jeden z nich byl jedovatý, několik hlodavců a pavouků byli chování v naprosto nevyhovujících podmínkách. Jeden dospělý had a dvě mláďata tyto podmínky nepřežili. V plastových krabicích neměli vytvořené dostatečné podmínky odpovídající jejich životním potřebám, nebyly přizpůsobeny jejich velikosti. V mnohých chyběla podestýlka nebo byla promísena s již hnijícím trusem a hadími svlečkami."

Hadi vůbec neměli přístup k vodě a potřebné vyhřívání přepravek. I potkani a pavouci byli v naprosto nevyhovujících podmínkách.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Zvířata byla dehydrovaná, apatická, zjevně jevila známky vyčerpání. To potvrdil také přivolaný herpetolog, který následně přeživším hadům zajistil přiměřené umístění. Také pavouci byli předání do odborné péče. Ovšem hlodavci byli v tak vážné stavu, že museli být veterinářem utraceni."

Nájemník vzápětí policistům tvrdil, že zvířata byla jeho vlastí a některá chtěl darovat i kamarádům.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Doznal, že pro chov jedovatého jedince neměl potřebné povolení. Neměl dojem, že by se o zvířata nedostatečně staral."

Posudky odborníků následně samozřejmě potvrdily opak. 

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Potvrdily prvotní závěry herpetologa i veterináře, že všechna zvířata žila v naprosto nevyhovujících podmínkách, které byly následnou příčinou špatného zdravotního stavu vedoucího v některých případech k eutanazii či úhynu."

Karvinští kriminalisté pětadvacetiletého muže obvinili ze spáchání zločinu týrání zvířat, za což mu hrozí trest odnětí svobody až na pět let.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy