Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Radnice vyhodnocují vliv vysokých cen za energie

  • Havířov,

Náklady na energie už v letošním roce některým obcím vzrostly i několikanásobně. Výhodu mají ta města, která stihla ceny zafixovat ještě před propuknutím krize. Což se vyplatilo například Havířovu.

Radnice vyhodnocují, jaký dopad mají a budou mít vysoké ceny za energie. Touto otázkou se zabývá i Horní Suchá.

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: "Co se týče elektřiny, jsme na tom stejně, jako všichni ostatní. Vysoutěžili jsme cenu kolem šesti tisíc za megawatthodinu, je to zhruba o pět tisíc víc, než jsme měli. Je to od května, máme to zastropované do konce příštího roku. Na české škole nám bude chybět zhruba 300, 400 tisíc, což jsme schopni pokrýt navýšením jejich rozpočtu.”

Sousední Havířov vysoutěžil cenu na burze do konce roku 2023 ještě před válkou na Ukrajině. A to ve výši 2090 korun za megawatthodinu.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek havířovského primátora: "Ceny jsou platné a byly sjednané pro město a všechny organizace, které jsou vlastněny 100% městem a všechny jeho příspěvkové organizace. To znamená, že zatím se tyto organizace nemusí bát zdražování energií."

Ceny ale rostou ve všech oblastech a například někteří ředitelé škol budou žádat o navýšení příspěvku na příští rok.

Tomáš Ptáček, ředitel ZŠ F. Hrubína Havířov: "Nejen energie, ale všechny materiály, všechno co potřebujeme pro běžnou údržbu pro provoz školy, tak je dražší. Takže, když to dáme s ekonomkou dohromady, tak předpokládám, že ten požadavek bude vyšší než loni, ale potom rozhodnou možnosti města."

Radnice také vyhodnocují stavy budov a připravují opatření na snižování nákladů na provoz.

Nahlásit chybu


K tématu
Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail