Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov si připomíná neslavné 10leté výročí od vypuknutí metanolové kauzy

  • Havířov,

V září 2012 v Havířově vypukla největší aféra, do které byly kvůli vysokému riziku otravy velkého počtu lidí jedovatým alkoholem nasazeny stovky celníků, policistů a hygieniků. Ti se snažili dostat nebezpečný alkohol z trhu a byla kvůli tomu vyhlášena i celostátní prohibice. Další stovky zdravotníků se staraly o otrávené.

Stáhnout video

První oběti si otrávený alkohol vyžádal už na konci srpna. Protože ale lidé umírali doma, nebylo zprvu jasné, co bylo příčinou úmrtí. Několik lidí se dostalo s potížemi do nemocnice a lékařům havířovské nemocnice došlo, že na vině je závadný alkohol. První úmrtí spolehlivě prokázané v souvislosti s jedovatým alkoholem je datováno na 3. září 2012. 

Lékaři o svém podezření informovali hygieniky a policii. Ti společně s celníky provedli ve čtvrtek 6. září odpoledne první zátah. Konal se na Šumbarku v prodejních stáncích místního podnikatele Martina Svobody. Právě z nich měl jedovatý alkohol pocházet. Prodával se tehdy jako rozlévaný z větších balení. Už druhý den, kdy v Havířově začínaly tradiční slavnosti, projížděly městem policejní vozy a z reproduktorů strážníci varovali obyvatele, aby nekupovali rozlévaný alkohol. Nakonec byla vyhlášena prohibice, která prodej alkoholu na několik dnů zakázala v celé zemi. 

Jako hlavní původci jedovatého alkoholu byli obviněni a nakonec i k doživotním trestům odsouzeni Rudolf Fian a Tomáš Křepela. 

Podívejte se na vůbec první reportáž v kauze, která zasáhla celou republiku: 

Kauza rychle nabrala mnohem větších rozměrů a zasáhla celou republiku. Otrávených byly stovky, někteří přišli o zrak nebo dodnes trpí jinými obtížemi. Minimálně 51 úmrtí je v souvislosti s metanolem přímo prokázáno. 

Na smutné výročí si každý rok na začátku září vzpomenou v havířovské nemocnici, kde jako první začali přijímat pacienty v těžkém stavu, kterým selhávaly orgány a kteří začali rychle umírat. Právě tým primáře Roberta Bocka z anesteziologicko-resuscitačního oddělení začal mít během pár dnů jasno. Otrava smrtícím metylalkoholem. A jen díky jejich včasnému odhalení v celé zemi nezemřelo mnohem více lidí. 

Jako účinný protijed se nejdříve začal podávat čistý alkohol, později i fomepizol expresně dovezený z Norska. 

Robert Bocek, primář ARO NsP Havířov: "Alkohol působí jako alternativní substrát. Ve chvíli, kdy jsme měli jasnou diagnózu, tedy jasnou ještě úplně ne, ale velice suspektní, tak jsme alkohol podali a podali jsme ho i u dalších pacientů a po nějaké době, týdnu, už si to přesně nepamatuji, jsme měli k dispozici fomepizol, tak jsme používali ten. Ale ten mechanismus účinku je stejný. Alkohol je jed, který se použije jako protijed. Byla to určitě nová zajímavá zkušenost a ty postupy, které byly optimalizovány v průběhu celé té kauzy, tak do dneška využíváme.”

Během metylalkoholové kauzy zemřelo na padesát lidí. Další desítky mají doživotní následky, jako například pan Lipina, který díky lékařům přežil, ale oslepl.

pan Lipina: “Dal bych jim to vypít a přál bych jim, aby dopadli jako já, nebo aby se jim stalo ještě něco horšího.”
Robert Bocek, primář ARO NsP Havířov: "Ti pacienti jsou sledováni. Byli několik let sledovaní v centru v Praze. S některými jsme se i setkali. Jednoho z těch posledních, který byl ve velmi těžkém stavu, ale podařilo se ho vyléčit, se do dneška občas setkáváme a je to takové příjemné setkání."

Hlavní dva míchači už sedí několik let ve vězení, ve kterém zůstanou do konce života. A padly i další tresty. S provozovatelem tohoto stánku v Havířově, kde po požití umírali první lidé, ještě ani po osmi letech pravomocný rozsudek nepadl. Martin Svoboda se cítí nevinný, protože alkohol nakupoval od zaměstnance likérky.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy