První oběti si otrávený alkohol vyžádal už na konci srpna. Protože ale lidé umírali doma, nebylo zprvu jasné, co bylo příčinou úmrtí. Několik lidí se dostalo s potížemi do nemocnice a lékařům havířovské nemocnice došlo, že na vině je závadný alkohol. První úmrtí spolehlivě prokázané v souvislosti s jedovatým alkoholem je datováno na 3. září 2012.
Lékaři o svém podezření informovali hygieniky a policii. Ti společně s celníky provedli ve čtvrtek 6. září odpoledne první zátah. Konal se na Šumbarku v prodejních stáncích místního podnikatele Martina Svobody. Právě z nich měl jedovatý alkohol pocházet. Prodával se tehdy jako rozlévaný z větších balení. Už druhý den, kdy v Havířově začínaly tradiční slavnosti, projížděly městem policejní vozy a z reproduktorů strážníci varovali obyvatele, aby nekupovali rozlévaný alkohol. Nakonec byla vyhlášena prohibice, která prodej alkoholu na několik dnů zakázala v celé zemi.
Jako hlavní původci jedovatého alkoholu byli obviněni a nakonec i k doživotním trestům odsouzeni Rudolf Fian a Tomáš Křepela.
Podívejte se na vůbec první reportáž v kauze, která zasáhla celou republiku:
Kauza rychle nabrala mnohem větších rozměrů a zasáhla celou republiku. Otrávených byly stovky, někteří přišli o zrak nebo dodnes trpí jinými obtížemi. Minimálně 51 úmrtí je v souvislosti s metanolem přímo prokázáno.
Na smutné výročí si každý rok na začátku září vzpomenou v havířovské nemocnici, kde jako první začali přijímat pacienty v těžkém stavu, kterým selhávaly orgány a kteří začali rychle umírat. Právě tým primáře Roberta Bocka z anesteziologicko-resuscitačního oddělení začal mít během pár dnů jasno. Otrava smrtícím metylalkoholem. A jen díky jejich včasnému odhalení v celé zemi nezemřelo mnohem více lidí.
Jako účinný protijed se nejdříve začal podávat čistý alkohol, později i fomepizol expresně dovezený z Norska.
Během metylalkoholové kauzy zemřelo na padesát lidí. Další desítky mají doživotní následky, jako například pan Lipina, který díky lékařům přežil, ale oslepl.
Hlavní dva míchači už sedí několik let ve vězení, ve kterém zůstanou do konce života. A padly i další tresty. S provozovatelem tohoto stánku v Havířově, kde po požití umírali první lidé, ještě ani po osmi letech pravomocný rozsudek nepadl. Martin Svoboda se cítí nevinný, protože alkohol nakupoval od zaměstnance likérky.