Pět-a-sedmdesátiletý František Kutáč rád jezdí na lyžích a sportuje. Nedávno dokonce vyhrál turnaj v ping-pongu na Bílé. Ještě před rokem ale ležel na anesteziologicko-resuscitačním oddělení ostravské městské nemocnice po zástavě srdce.
František Kutáč, bývalý pacient ARO, MNO: „V sobotu jsem jel obří slalom, vyhrál jsem to no a v neděli jsem odpočíval. Večer jsem šel ještě na zahrádku, sednul jsem si a – potom už nevím nic a potom mi manželka říkala, že já jsem seděl, koukal, ona na mě mluvila a já jsem neodpovídal, tak volala rychlou.“
V podobných případech je klíčová rychlá první pomoc.
František Kutáč, bývalý pacient ARO, Městská nemocnice Ostrava: „Naštěstí můj syn, který je taky v tom lékařském oboru, tak mě masíroval deset minut, než jsem dostal 6 elektrických šoků, které mě potom dotáhly až tady na ARO, a ti už si potom se mnou pohráli.“
Tomáš Málek, primář ARO, Městská nemocnice Ostrava: „Byl tady týden. V prvních chvílích to nevypadalo úplně dobře ale pak se začal budit, což svědčilo o právě velmi dobré práci, těch přednemocničních složek, které zasáhly včas, takže nedošlo k žádnému poškození mozku během té doby, kdy to srdíčko nepracovalo dobře a neprokrvovalo mozek a on se velmi rychle probral k plnému vědomí, začal s námi komunikovat a my jsme velmi rychle poznali, že ej to velmi veselý a pozitivně smýšlející člověk.“
Nyní František Kutáč žije bez následků plnohodnotným životem a opět sportuje, což není v případech, kdy bylo třeba pacienta resuscitovat, běžné.
František Kutáč, bývalý pacient ARO, Městská nemocnice Ostrava: „Už se hýbu, pracuju, myslím i na voloviny, no a už chystám další sezónu.“
Nemalý dopad na plné uzdravení měla i prvotřídní technologie na oddělení. Anesteziologické a resuscitační oddělení je nejmodernější v celé nemocnici. Po rozsáhlé rekonstrukci bylo otevřeno před dvěma lety.
Tomáš Málek, primář ARO, Městská nemocnice Ostrava: „Jsou tu špičkové ventilační přístroje, jsou tu špičkové monitory, které nám umožňují toho pacienta ventilovat tak, jak jsme si o tom nemohli před deseti lety ani snít a monitorujeme funkce, o kterých jsme se dříve jen domnívali. Takže můžeme daleko cíleněji a přesněji pacienta léčit, můžeme dříve přijít na to, co mu je.“
Jedny z nejdůležitějších přístrojů jsou například plicní ventilátory, které za pacienta dýchají v jeho bezvědomí.
Tomáš Málek, primář ARO, Městská nemocnice Ostrava: „Tohle je ten ventilační přístroj, to je jeho monitor, ten přístroj máme tady. Máme možnost na něm dělat různé diagnostické postupy, které nám lépe umožňují poznat, v jakém stádiu nemoci se ten pacient nachází, jak moc jsou ty plíce nemocné a co s nimi můžeme dělat.“
Ventilátory byly nápomocné zejména pro plicní pacienty v období covidové pandemie.
Tomáš Málek, primář ARO, Městská nemocnice Ostrava: „Pak jsou to přístroje, které monitorují jeho srdíčko, jeho vědomí, krevní tlak, a to každou vteřinu toho, co je na něj ten přístroj napojený. Myslím si, co se týče ostatních nemocnic, minimálně v regionu, tak jsme na velmi špičkové úrovni, co se týče přístrojového vybavení, takže si myslím, že můžeme být velmi spokojeni.“
Druhá etapa přestavby klíčového pavilonu Městské nemocnice bude dokončena v následujících týdnech, a další oddělení získají nové prostory, do kterých se přestěhují už v červnu.