Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Metasekvoje čínské v centru Havířova jsou v dobrém stavu, přesto město musí udělat určitá opatření

  • Havířov,

Stromořadí metasekvojí čínských v Havířově je ojedinělé v celé střední Evropě. Stromy jsou už ale natolik vysoké a kořenový systém se tak rozrostl, že metasekvoje způsobují problémy. Z analýzy však vyplývá, že jsou stromy zdravé. Město proto provede jen určitá bezpečnostní opatření.

V červenci nechala radnice v Havířově provést tahové zkoušky, které měly prokázat, v jaké kondici se nacházejí metasekvoje čínské v centru Havířova. Stromy v aleji rostou už od šedesátých let. Město chtělo mít jistotu, že stromy neohrožují chodce.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Z toho posudku vyšlo, že je třeba, co se týče bezpečnosti, vyřešit dvojstromy a trojstromy svázáním koruny a také provést bezpečnostní ořezy v průchozích prostorách a také ořezy korun tak, aby byly symetrické. To jsou základní věci, které bychom měli provést někdy na podzim tohoto roku, ale jinak alej bude zachována a věřím, že právě díky tomu posudku víme, že je bezpečná.”

Dalším opatřením, které již město provedlo, je vytvoření prostoru pro růst kořenů tak, aby se zamezilo vlnění chodníku. A právě část pěší zóny musela stromům ustoupit.

anketa: “Ať zůstanou." A nevadí vám, že už tady není chodník? "Mně ne.”
anketa: “Já si myslím, že je určitě lepší, když tady stromy zůstanou. Za mě určitě maximálně ořezat a aby zůstaly.”
anketa: Ty stromy patří k Havířovu, já bych si to přála aby zůstaly.

Vypracovaná analýza stavu vzácné aleje, bude sloužit i jako podklad pro přípravu celkové revitalizace celého prostranství.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy