Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Havířově se vyšetřuje, proč došlo k nehodě kolotoče a zranilo se 17 lidí

  • Havířov,

V centru Havířova se dnes koná vyšetřovací pokus, který má odhalit příčinu nehody věžového řetízkového kolotoče. Při té se v sobotu 3. září zranilo 17 lidí.

spuštění kolotoče před 14:00

Policisté a znalci budou zjišťovat, proč se ve výšce otáčející se plošina nečekaně propadla dolů a následně sjela až do spodní části atrakce, aniž by se přestala otáčet. Sedačky s pasažéry narážely do kabin obsluhy a zábradlí. Výsledkem bylo 4 těžce a 13 středně a lehce zraněných lidí, včetně dětí. 

Policejní pokus probíhal od 8:00 hodin ráno. Zhruba ve 14:00 hodin se podařilo kolotoč zprovoznit. Vyšetřovatelé následně mohli zkoumat stav kolotoče přímo při jeho jízdě.

Z první zkoušky se jevilo, že atrakce funguje správně. Plošina, ze které byly předtím sundány všechny sedačky, vyjela do několika metrů. Následně se kolotoč roztočil kolem své osy a plošina vystoupala až do nejvyššího místa. A po chvíli začala opět klesat. V místě, kde má dojít k zastavení otáčení se plošina skutečně zastavila a poté dojela opět do nejnižšího místa.

O velkém štěstí mohou mluvit dvě sestry, které budou mít pár týdnu na nohách sádry. Děti popsaly, co jak celou havárii vnímaly a co se na kolotoči stalo.

Shanti Valjašek, zraněná dívka: “Jely jsme nahoru, potom to kleslo dolů a jely jsme ve velké rychlosti a najednou to kleslo o dost níž, že jsme to nečekaly. Pak tam byla ta pokladna, do které jsme narazily. Do té první jsme narazily lehce, ale o tu druhou jsem se úplně rozbila a zůstala tam viset. Jeden pán mě vzal a položil na trávník, pak tam přijeli hasiči, jeden mi na nohu dal dlahu a ovázal. Pak jsem jela sanitkou do nemocnice. Myslela jsem si, že to je sen. Bylo to nepříjemné. Za minutu nebo dvě přijely sanitky, hasiči a policie. Hned všechny ošetřili. Byla to rychlá akce. Děkuji všem za pomoc.”
Sofie Valjašek, zraněná dívka: “Té první budky jsem se dotkly jenom nohama, ale potom jsme narazily do druhé. Pak se to zastavilo. Bylo to nepříjemné, bolela mě noha a nemohla jsem chodit.”

Minuty hrůzy zažívala i jejich matka.

Kristina Polakovičová, matka zraněných dětí: “Je to skutečně šílené, jaká tam byla zranění a lidé leželi na lehátkách a byli zabalení do termofolií, aby neprochladli. Bylo tam hodně vážných zranění.”

Dokonalou souhru předvedly všechny záchranné složky, které pracovaly nacvičeným postupem pro hromadná neštěstí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy