Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Moskevské ulici v Havířově se bude opravovat horkovod, proto se v lokalitě musely pokácet stromy

Havířov |

Když se pokácí vzrostlý zdravý strom, lidé to vnímají velmi citlivě. V Havířově jich nyní museli vykácet více než patnáct v jedné ulici. Odhaduje se, že ve městě roste až 30 procent stromů na zasíťovaných místech.

Stromy v Moskevské ulici byly vysázeny, když se Havířov stavěl. Nyní se musely pokácet, protože v lokalitě vede horkovod, na kterém se musí provést oprava.

Jana Návratová, vedoucí odboru životního prostředí: "Bohužel horkovod je umístěn v zelené ploše tak, že občané na ni vysadili stromy a tyto stromy v souladu s platnou legislativou společnost Veolia je oprávněná je pokácet, protože vyrůstají přímo na horkovodní síti a v jejím ochranném pásmu. V souladu s platnou legislativou oznámili, že budou kácet šestnáct stromů a keřů, které zde vyrůstají a musí být odstraněny.”
Jan Smola, odbor životního prostředí: “Tehdy ty informace skutečně nebyly k dispozici v takové míře a v takové kvalitě, jak je máme dneska a já osobně to nemám těm lidem vůbec za zlé, že na těch nevhodných místech ty stromy zasadili. Dělali to v dobré víře, chtěli okolí těch svých domů zkrášlit, chtěli to tam mít hezké. Sázeli, kde se dalo a po těch letech se přišlo na to, že tam je nějaká síť, kterou je nutné opravit a bohužel takový strom musí potom ustoupit.”

Lidé vnímají vykácení vzrostlých stromů nelibě.

anketa: “Moc se mi to nelíbí, protože tady bydlíme u lesa a je to pěkné tady ty stromy, ale slyšel jsem něco, že se tu dělá nějaké potrubí a že se vysází nové. Nevím, jestli je to pravda.”
anketa: “Je mi to líto, protože to jsme již před 50 lety sázeli nějaké stromy, takže se na to díváme, že je to škoda. Co se dá dělat. Budeme sázet nové.”

S výsadbou nových stromů to ale není tak jednoduché.

Jan Smola, odbor životního prostředí: "Tak to je velmi problematické. Vrátit stromy na ta místa, kde rostly, už nelze. Tam je tam síť, my to už víme. Máme tady dokonce takový speciální program, který nás informuje o tom, kde která síť v Havířově vede, takže my se toho i držíme. Je to velké plus, protože víme, kde vysazovat můžeme a kde je vysazovat nemůžeme. Pokud v těch lokalitách, kde se ty stromy musely odstranit, pokud tam najdeme nějaké místo, které by bylo pro výsadbu vhodné, tak ho samozřejmě zařazujeme do těch možností budoucích výsadeb. Tak ten problém se netýká jen našeho města Havířova, ale týká se všech měst, které jsou protkány hustou nejrozmanitější sítí. Jsou to horkovody, plynovody, vodovody, energovody a všechny tyto sítě mají svá ochranná pásma. A z těch zákonů energetických a jiných vyplývá, že stromy, které vyrůstají na těchto sítích, nebo v ochranných pásmech těchto sítí, tak mohou správci odstraňovat. Proto my v těchto případech nemůžeme bránit v kácení těchto stromů. Těch stromů, které je takto nutné vykácet je v Havířově hodně a my to odhadujeme na takových třicet procent. Samozřejmě ti síťaři se snaží přistupovat k té problematice obezřetně, citlivě. Takže i v těch případech, kdy vědí, že tam ty stromy jsou, tak je tam nechávají do té doby, než ty stromy začnou dělat opravdu nějaký vážný problém, kvůli kterému tu síť musí nechat opravit.”
Nahlásit chybu


K tématu

Kácením nemocných stromů a keřů začala za KD Radost v Havířově celková revitalizace parku

6. března 2024 12:15 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Havířov usiloval dlouho o revitalizaci parku v centru města za desítky milionů korun. Peníze na projekt se radnici podařilo získat od ministerstva financí. První práce začaly v těchto dnech.

Tylův sad čeká proměna. Kácení čeká jen nebezpečné stromy

14. července 2023 12:39 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tylův sad ve Slezské Ostravě čeká proměna. Projekt nového moderního a přírodě blízkého parku byl zpracován v návaznosti na potřeby občanů a studentů univerzity, která je v jeho bezprostřední blízkosti.

Likvidace jmelí v Karviné pokračuje, havarijní stromy se musí pokácet

10. února 2024 11:08 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

V Karviné pokračuje likvidace jmelí na stromech. Loni na podzim začaly práce arboristů v parku Boženy Němcové, kde byl tento parazit rozšířen nejvíce, postupně se ale jmelí likviduje i v jiných částech města.


V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.


V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Nejstarší ze 102 mincí je pražský groš z doby Jana Lucemburského

16. května 2024 10:57 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

V Karviné se konala náborová akce Policie ČR, studenti prošli fyzickými testy

16. května 2024 17:56 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Studenti pěti karvinských středních škol dostali příležitost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii. Kdo je splnil, dostal rok platný certifikát. Pokud se tedy úspěšní studenti rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 2024

16. května 2024 21:48 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 24. Určen byl mládeži ve věku 11 až 18 let a zúčastnili se ho boxeři i z Německa a Skotska.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Hasiči v noci na Bruntálsku bojovali s požárem štěpky

16. května 2024 19:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Co bylo příčinou požáru štěpky uskladněné ve Staré Vsi na Bruntálsku, se snaží od čtvrtečního časného rána zjistit hasičský vyšetřovatel. Oheň hasilo pět jednotek.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

V hale Slavii se konalo regionální kolo mažoretek

V hale Slavii se konalo regionální kolo mažoretek. Soutěž byla rozdělena na dvě kategorie. Pochodové defilé s dechovým orchestrem a pódiové disciplíny.

Žáci ze ZŠ K. Světlé vysadili na zahradě 22 jehličnanů

Každá třída ze Základní školy Karolíny Světlé si v zahradě zasadila svůj strom, o který se bude starat. V areálu vznikne také motýlí louka. Škola chce v dětech takto rozvíjet pozitivní vztah k přírodě.

Florbalisté z Horní Suché si z prestižního turnaje ve Švédsku dovezli zlato

Kalmarsund Floorball Cup ve Švédsku vyhrál tým z Horní Suché v kategorii B14. Ve velké konkurenci došly daleko i dívky. Ze skvělého výsledku mají radost hráči, trenéři, rodiče i obec.

Kalmarsund Floorball Cup vyhrál tým z Horní Suché, noční oslava po příjezdu byla velká

16. května 2024 11:10 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

Kalmarsund Floorball Cup ve Švédsku vyhrál tým z Horní Suché v kategorii B14. Ve velké konkurenci došly daleko i dívky. Ze skvělého výsledku mají radost hráči, trenéři, rodiče i obec.

ADRA v Havířově uspořádala charitativní běh na podporu dobrovolnictví i pomoc hendikepovanému Honzovi

15. května 2024 21:57 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

ADRA v Havířově uspořádala třetí ročník charitativního běhu na podporu dobrovolnictví. Výtěžek poputuje i na pomoc hendikepovanému mladíkovi. Akce se zúčastnili lidé s batolaty i senioři ve vysokém věku.

V Moskevské ulici v Havířově se bude opravovat horkovod, proto se v lokalitě musely pokácet stromy
Vydáno 18. března 2023 9:01, Havířov, Bára Kelnerová
Když se pokácí vzrostlý zdravý strom, lidé to vnímají velmi citlivě. V Havířově jich nyní museli vykácet více než patnáct v jedné ulici. Odhaduje se, že ve městě roste až 30 procent stromů na zasíťovaných místech.

Stromy v Moskevské ulici byly vysázeny, když se Havířov stavěl. Nyní se musely pokácet, protože v lokalitě vede horkovod, na kterém se musí provést oprava.

Jana Návratová, vedoucí odboru životního prostředí: "Bohužel horkovod je umístěn v zelené ploše tak, že občané na ni vysadili stromy a tyto stromy v souladu s platnou legislativou společnost Veolia je oprávněná je pokácet, protože vyrůstají přímo na horkovodní síti a v jejím ochranném pásmu. V souladu s platnou legislativou oznámili, že budou kácet šestnáct stromů a keřů, které zde vyrůstají a musí být odstraněny.”
Jan Smola, odbor životního prostředí: “Tehdy ty informace skutečně nebyly k dispozici v takové míře a v takové kvalitě, jak je máme dneska a já osobně to nemám těm lidem vůbec za zlé, že na těch nevhodných místech ty stromy zasadili. Dělali to v dobré víře, chtěli okolí těch svých domů zkrášlit, chtěli to tam mít hezké. Sázeli, kde se dalo a po těch letech se přišlo na to, že tam je nějaká síť, kterou je nutné opravit a bohužel takový strom musí potom ustoupit.”

Lidé vnímají vykácení vzrostlých stromů nelibě.

anketa: “Moc se mi to nelíbí, protože tady bydlíme u lesa a je to pěkné tady ty stromy, ale slyšel jsem něco, že se tu dělá nějaké potrubí a že se vysází nové. Nevím, jestli je to pravda.”
anketa: “Je mi to líto, protože to jsme již před 50 lety sázeli nějaké stromy, takže se na to díváme, že je to škoda. Co se dá dělat. Budeme sázet nové.”

S výsadbou nových stromů to ale není tak jednoduché.

Jan Smola, odbor životního prostředí: "Tak to je velmi problematické. Vrátit stromy na ta místa, kde rostly, už nelze. Tam je tam síť, my to už víme. Máme tady dokonce takový speciální program, který nás informuje o tom, kde která síť v Havířově vede, takže my se toho i držíme. Je to velké plus, protože víme, kde vysazovat můžeme a kde je vysazovat nemůžeme. Pokud v těch lokalitách, kde se ty stromy musely odstranit, pokud tam najdeme nějaké místo, které by bylo pro výsadbu vhodné, tak ho samozřejmě zařazujeme do těch možností budoucích výsadeb. Tak ten problém se netýká jen našeho města Havířova, ale týká se všech měst, které jsou protkány hustou nejrozmanitější sítí. Jsou to horkovody, plynovody, vodovody, energovody a všechny tyto sítě mají svá ochranná pásma. A z těch zákonů energetických a jiných vyplývá, že stromy, které vyrůstají na těchto sítích, nebo v ochranných pásmech těchto sítí, tak mohou správci odstraňovat. Proto my v těchto případech nemůžeme bránit v kácení těchto stromů. Těch stromů, které je takto nutné vykácet je v Havířově hodně a my to odhadujeme na takových třicet procent. Samozřejmě ti síťaři se snaží přistupovat k té problematice obezřetně, citlivě. Takže i v těch případech, kdy vědí, že tam ty stromy jsou, tak je tam nechávají do té doby, než ty stromy začnou dělat opravdu nějaký vážný problém, kvůli kterému tu síť musí nechat opravit.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000036229/v-moskevske-ulici-v-havirove-se-bude-opravovat-horkovod-proto-se-v-lokalite-musely-pokacet-stromy