Už nyní v březnu si mohou lidé z procházky v lese přinést na sobě přisáté klíště. A tím si mohou zadělat na velké zdravotní problémy. Klíšťata přenášejí nejen lymskou boreliózu, ale člověk se může nakazit i klíšťovou encefalitidou.
Lenka Koláčková, vedoucí lékařka infekčního oddělení Nemocnice Havířov: "ČR co se týče klíšťové meningoencefalitidy je jednou ze zemí, která má zvýšený výskyt tohoto onemocnění. Těch infikovaných klíšťat je jedno až dvě procenta ze všech klíšťat. Ročně je 500 až 1000 onemocnění v ČR a proočkovanost je velmi nízká. Onemocnění může být velmi závažné a při tom nejvyšším postižení může dojít až k úmrtí pacienta.”
Přesto, že je nyní větší zájem o vakcíny, proočkovanost se stále drží na nějakých 30 procentech.
Luboš Vejmola, vedoucí lékárny Nemocnice Havířov: "Ano zvýšený zájem cítíme a dostatek očkovacích látek máme.”
Infekční ambulanci navštívila i paní Eva Čubová.
Eva Čubová, klientka: "Přesvědčilo mě k očkování to, že často chodím do přírody, mám pejska. Občas nějaké to klíště z něho vytáhnu a pokud se mohu něčím takovým chránit, tak proč do toho nejít.”
Velmi závažná onemocnění mohou klíšťata způsobit i zvířatům.
Martin Polák, veterinář: "To onemocnění, které se často vyskytuje u klíšťat je anaplasmóza, je to onemocnění, které způsobuje záněty kloubů. Co se týče té anaplasmózy, tak bych si troufl říct x krát za měsíc tady jsou pacienti, kteří trpí na toto onemocnění.”
Stejně jako u lidí, tak i u zvířat je léčba vždy náročná a dlouhá.