Zakousnutého klíštěte na kůži psa či kočky si majitel nemusí vůbec všimnout. Do několika týdnů však může mít zvíře vážné problémy. Jak se jim vyhnout?
Co je nejvhodnější? Protože jsou různé přípravky, je i dokonce očkování proti borelióze.
Martin Polák, veterinář: "Určitě něco, aby to klíště vůbec na to zvíře nevlezlo a nebo, pokud už na něho vleze, tak aby ihned zemřelo, když se nasaje. Jsou různé typy přípravků. V současné době jako nejúčinnější bývají ať už tabletky, nebo obojky.”
Jak se díváte na očkování proti borelióze?
Martin Polák, veterinář: “Na boreliózu jsou rozporuplné názory u psů, do jaké míry způsobuje potíže, nebo nezpůsobuje. Asi se na tom dva veterináři neshodnou. Já osobně, pokud to ten majitel vyloženě nechce, tak to běžně nedoporučuji, aby ten pes byl očkovaný proti borelióze. Jsou jiné typy patogenů, které jsou přenášeny těmi klíšťaty a proti nim se neočkuje.”
To znamená, pokud je infikované klíště, pes onemocní. Čím nejčastěji onemocní a jak je ta léčba náročná?
Martin Polák, veterinář: "To onemocnění, které se často vyskytuje u klíšťat je anaplasmóza, je to onemocnění, které způsobuje záněty kloubů, horečky a podobné obtíže. Je to nepříjemné onemocnění, které se léčí antibiotiky po dlouhou dobu a může končit i fatálně. A další onemocnění podobné ehrilichióza. To je také onemocnění přenášené klíšťaty, může se projevovat obdobně, plus zasahovat krevní řadu. Co se týče té anaplasmózy, tak bych si troufl říct xkrát za měsíc tady jsou pacienti, kteří trpí na toto onemocnění.”
Může se stát, že pes, který má obojek, nebo je nějakým způsobem ošetřen proti klíšťatům, může se přesto nakazit zvíře?
Martin Polák, veterinář: “Určitě může, negarantuje to 100% účinnost, ale velmi výrazně ji snižuje. O nějakých 99% pokud je nějaký takový přípravek použit, tak to snižuje pravděpodobnost přenosu té infekce.”