Každý večer, když se otevře noclehárna pro muže v Havířově, ihned se zaplní všech 18 míst. Aby nikdo nezůstal na ulici, je vždy připravena i tzv. volná židle. A stejně jako jiná města v kraji i Armáda spásy už zaznamenává téměř plnou kapacitu ve všech svých zařízeních. V azylovém domě bydlí i pan Libor.
pan Libor: "Já jsem se tady dostal z výkonu trestu a pomohli mi tím, že mi dali pomocnou ruku a jsem za to rád. Každopádně si teď hledám práci, což už jsem ji našel a jsem za to moc rád a žít upřímně a službě.”
Na ulici se ale ocitá i stále více žen.
Marek Blahut, ředitel Armády spásy Havířov: "Ta situace pro ty ženy na ulicích je ještě složitější, než pro ty muže a tady v Havířově bohužel nemáme noclehárnu pro ženy, jako třeba má Ostrava. Ale díky podpoře Statutárního města Havířov a díky spolupráci s MSK se nám podařilo v rámci našeho azylového domu, který máme pro rodiny, rozšířit od října cílovou skupinu samostatné ženy. Ta potřeba je, ten pokoj a sotva jsme ho otevřeli, tak do 14 dnů byl zaplněn.”
V posledních měsících se do existenčních problémů dostávají i celé rodiny.
Marek Blahut, ředitel Armády spásy Havířov: "Ti lidé přibývají ve smyslu, že se stále objevují noví. Noví uživatelé, klienti v terénu. Není to o tom, že bychom tady měli jednu skupinu, která by se neměnila, ale pozorujeme, že každý měsíc přicházejí noví uživatelé, kteří se dostanou na tu ulici a přicházejí jako noví k nám do noclehárny. Pozorujeme situaci, která se stává a která souvisí s tím, že rostou nám ceny za nájemné a energie, takže se stává to, že se to netýká jen jednotlivců a týká se to i rodin. A tady těch případů za poslední rok bohužel přibývá a jsou to třeba, jak jsem říkal, celé rodiny s dětmi.”
Tuto situaci potvrzuje i odbor sociálních věcí magistrátu.
Bernarda Urbancová, vedoucí odboru sociálních věcí: “Máme tady sice v Havířově Azylový dům pro rodiny s dětmi, ale kapacitně to opravdu nestačí. Těch rodiny v složitých situacích je dost a pak se stává, že se musí rozdělit. Protože o děti se musíme nějakým způsobem postarat, ty na ulici žít nemohou. Dospělí se pak musí postarat sami o sebe, případně za pomoci sociálních služeb a dojde k rozdělení rodiny. A je fakt, že ta chudoba se tady objevuje čím dál, tím víc. Ono se to možná na první pohled nezdá, ale lidé se dostávají do velkých finančních problémů a sociálních problémů.”
Odbor by uvítal, kdyby v Havířově vznikla pobytová sociální služba pro nízkopříjmové osoby.