Čtyřčlenná rodina, která bydlí v městském bytě v Havířově o rozloze 77 metrů čtverečních, zaplatí na zálohách za teplo a vodu o zhruba o 1150 korun více. Nové výměry Městská realitní agentura rozesílá domácnostem právě v těchto dnech.
Lukáš Lhotský, ředitel MRA Havířov: “Vzhledem k navýšení cen od dodavatelů služeb v roce 2024 je třeba adekvátně navýšit také zálohy na služby spojené s užíváním bytů. Cena za dodávku tepla bude navýšena o 27%, v případě teplé vody činí navýšení 23% a u studené vody činí navýšení 12%. O tyto hodnoty budou zálohy na služby navýšeny plošně u všech nájemců, a to s účinností od 1. února tohoto roku. Nájemci mohou očekávat doručení evidenčních listů s novou výši záloh v týdnu od 15. do 19. ledna. Proto bych všem doporučil, aby dbali na výběr svých poštovních schránek a podle výše záloh upravili své trvalé platební příkazy, inkasní limity a tak podobně, abychom se vyhnuli případným komplikacím s úhradami těch plateb.”
Proč dochází ke změnám záloh zrovna od února?
Lukáš Lhotský, ředitel MRA Havířov: “Je to vlastně v nejkratší době po té, co jsme zjistili, jaké ceny jsou pro příští rok vyhlášeny a je to z toho důvodu, abychom ty náklady na ty služby rozložili v co nejdelším čase, aby ti nájemci si v uvozovkách spořili na těch zálohách na každý měsíc a nevznikaly až na konci roku vysoké nedoplatky, nebo pro případ, že bychom k tomu navýšení záloh přikročili později, tak by to navýšení muselo být skokově vyšší."
Nový výměr už přišel také manželům Vlčkovým. Zálohy se jim zvednou o 700 korun měsíčně.
Ivana Vlčková, nájemnice: “Včera jsem vytáhla ze schránky nový výměr a celkově nám to vychází přes 700 korun více oproti minulému výměru. Člověk to musí vzít tak, jak to je. Já vím, že za to nemůže MRA, ale dodavatelé, kteří zvyšují ty ceny. Jsme důchodci oba dva, já se snažím být ještě aktivní v důchodu, manžel taky, ale já ještě nějakou tou korunou chci ten rodinný rozpočet vylepšit. Nedovedu si představit samozřejmě početnější rodiny, kde ten dopad bude daleko horší.”
Nájemníci si často mylně myslí, že když vypnou radiátory, nebudou za teplo platit.
Petr Valášek, vedoucí provozního oddělení MRA: “Tyto dotazy vznikají vždy, kdy je ukončeno vyúčtování. Je to lidem rozesláno do schránek, oni si to přečtou a oni se domnívají, že když vidí ty náměry na svých rozdělovačích topných nákladů, že mají díky v řádech desítek a najednou mají dopočítávané stovky až tisíce dílků. Tohle vychází z legislativy, kdy ten byt je neustále vytápěný. Je vytápěn sousedy, stupačkami a ten nájemce nemůže předpokládat, že když vypíná radiátor, že bude mít v bytě teplotu, jako venku. Ten byt bude mít vždy více méně komfortní teplotu třeba kolem 19, 20 stupňů, byť ty radiátory jsou vypnuté. Náklady na teplo jsou rozděleny poměrovým způsobem padesát na padesát. To znamená 50% nákladů na vytápění jde z podlahové plochy, 50% nákladů jde podle rozdělovače topných nákladů. To znamená, že 50% z celkových nákladů jsou stejně proúčtovány podle podlahové plochy.”
Městská realitní agentura také upozorňuje, že v bytech, kde nájemníci netopí, dochází často k plísním.