Darujte krev, kdo můžete. O to žádají krevní centra. V Karvinské krajské nemocnici situace došla už tak daleko, že přistoupili rozesílání sms zpráv. V současné době je zde uskladněno zhruba 100 jednotek krve, což je podprůměrné.
Jolanta Macurová, zástupce primáře: "Stav krve na naší transfuzní stanici je takový, že jsme ještě schopni zásobovat okolní nemocnice, ale pořád je krve málo. Proto by jsme chtěli vyzvat všechny dárce, aby touto cestou přišli darovat, zvláště faktory RH-, ale AB skupiny je prozatím dostatek."
Ne každý ale na výzvu reaguje. Jolanta Macurová, zástupce primáře: "Určitě chodí darovat více, i když nepřijdou všichni, což je nám líto, protože si myslíme, že takovou motivací největší je to, že někomu zachrání život, tím že tu krev přijdou darovat."
Stejně je na tom i krevní centrum ve Frýdku-Místku. Pod něj spadá i detašované pracoviště v Havířově. Podle ředitele Borise Bubeníka zvládají situaci jen s odřenýma ušima.
Jana Geryková, zdravotní sestra detašované pracoviště Havířov: "Během prázdnin, kdy se vybírají pravidelné dovolené a kdy naši pravidelní dárci také využívají toho, že odpočívají, tak je velký pokles dárců. Byli bychom rádi a určitě bychom uvítali nové dárce. I z řad těch mladších, studentů."
Jaká krevní skupina nejvíce chybí? Jana Geryková, zdravotní sestra detašované pracoviště Havířov: "Většinou to je problém s RH-, tam je veliký problém, kdy nám tyto krevní skupiny opravu chybí, protože tím, že stáli dárci nejsou. Menší procento lidí i má RH-."
Jsou ale pořád lidé, kteří na výzvy reagují a krev darovat přišli. Anketa, dárci krve: 1."Rád bych pomohl lidem a dětem, kteří jsou nemocní, protože přecejenom je dárců straště málo." 2. "Myslím si, děti mám s rozštěpem, krev může potřebovat každý." 3. "Já už chodím druhý rok na plazmu a před tím jsem chodil na krev."
Darovat krev můžou lidé starší osmnácti let, s trvalým pobytem v ČR a dobrým zdravotním stavem. Důležitá je i připravenost na odběr. Jana Geryková, zdravotní sestra detašované pracoviště Havířov: „24 hodin před odběrem by dárci neměli jíst mastné věci, tučné věci, vyvarovat se smetanových výrobků. Pojmout to trochu zdravotně. Protože by si měli uvědomit, že krev se používá pro nemocné lidi. A pokud oni tu dietu nedrží, tak by to mohlo poškodit ty nemocné, kterým se to dává."
Před odběrem by dále dárci měli přijmout hodně tekutin a nezapomenout sníst obyčejný, nejlepe suchý rohlík. Jana Geryková, zdravotní sestra detašované pracoviště Havířov: „Pokud člověk nesní nic ráno, tak to tělo, které má zásobu tuku, tak z těla vyloučí ten tuk a je to potom v krvi také poznat."
Po odběru dárci dostávají stravenku v hodnotě 60 korun, vitamíny a nárok mají také na 24 hodinový paragraf.