Křečové žíly trápí značnou část populace. Především pro ženy jsou nevzhledné modré uzlíky problémem i když zdaleka nejde jen o estetiku. Neléčení křečových žil může vést až k vytvoření bércových vředů. Na druhou stranu, není zapotřebí u každé malé žilky provádět zákrok.
Břetislav Fabián, lékař: „Křečové žíly jsou žíly, které se roztáhnou tím, že vzniká vyšší tlak v žilním systému a díky tomu žilní stěna povolí a vytvoří se takzvané křečové žíly."
Příčin vzniku křečových žil je mnoho. Velkou roli hrají především genetické dispozice, ale také dlouhé stání, životospráva nebo kouření.
Jednou z léčebných metod je skleroterapie. Provádí se ambulantně a téměř bezbolestně. Břetislav Fabián, lékař: „Velmi jemnou jehlou, injekčním roztokem, vpravíme do žíly, ale ne do hlavního kmene, látku, která také tu žílu slepí a uzavře ji. Tělo pak žílu samo vstřebá."
Existují však také jiné možnosti, jak se křečových žil zbavit. Břetislav Fabián, lékař: „Léčba je různorodá. Ta základní je konzervativní. To znamená přikládání elastických bandáží, punčoch. Také se podávají tablety na zvýšení napětí žilní stěny, aby odolávala tlaku v žilním řečišti. Pak je léčba chirurgická, která může být klasická. To znamená, že se hlavní žilní kmen, který je poškozený, vytáhne z těla ven."
Nemocnice se však chystá už od prosince zavést úplně novou a moderní metodu, která má výhody především v rychlém zotavování. Břetislav Fabián, lékař: „Radiofrekvenční ablace, kdy na rozdíl od té klasické metody dojde k tomu, že ta žíla. při zavedení speciálního katetru, se zevnitř radiofrekvenčním vlněním uzavírá. Ta žíla se změní ve vazivový pruh a vstřebá se."
Pacienti, kteří by měli zájem o novou metodu, mohou dostat informace vždy ve středu od 14 do 15 hodin na telefonním čísle uvedeným na vebových stránkách nemocnice.