Občané Dolní Suché se sešli s představiteli města na veřejné schůzi. První slovo si vzal náměstek primátora Eduard Heczko, který obyvatele seznámil s rozpočtem pro letošní rok. Poté už se projednávaly jednotlivé návrhy obyvatel Dolní Suché.
Jiří Špiřík, předseda občanské komise: „Kromě těch věcí, které občanská komise písemně po městě požaduje, tak dneska zde budou připomínky ještě další. Možná urgence na to, co je po městu už dlouho požadováno a zatím není slíbeno."
Zde patří například zastřešení zastávky MHD, úprava školního hřiště, vybudování chodníku na ulici Orlovská směrem k nákupnímu domu Tescu či zřízení přechodu pro chodce na ulici Orlovská. Občané směrem k vedoucímu odboru komunálních služeb vyslali také požadavek na úpravu jídního řádu autobusu linky 19. Hlavním důvodem, proč se ale obyvatelé Dolní Suché sešli v tak hojném počtu, byla kanalizace. Většina ji vítá. Určité procento se ale na kanalizaci nechce napojit, a to především lidé z ulice Nad Tratí.
Jiří Špiřík, předseda občanské komise: „Znám prostě námitky, že někteří nechcou, ale to je otázka, jak je přesvědčit, že je to pro ně výhodnější."
Anketa, občané Dolní Suché: 1. „Chtěla bych se dovědět, co se bude dělat s kanalizací, proto jsem přišla." 2. „Já nejsem moc nadšená, abych vám řekla pravdu. Protože komunisti to nepotřebovali, furt jsou špatní a ti z nás jenom peníze dřou." 3. „My máme septik. Septik stál moře peněz a teď je na nic? A platit znova. A kdo to zaplatí? My toho máme třista metrů, víte co to bude stát peněz?" 4. „Zajímá nás kanalizace. Kdy se bude kopat, kdo to bude investovat, kolik budou stát přípojky." 5. „Už měla být dávno. Stále to odkládají, rok co rok."
Jak to tedy bude s kanalizací občanům vysvětlil vedoucí odboru investic Radoslav Basel.
Radoslav Basel, ved. odboru investic: „Získali jsme dotaci ve výši 193 milionů korun. Se stavbou bychom chtěli začít na přelomu září/říjen letošního roku. Rádi bychom v průběhu roku 2011 dokončili veškeré stavební práce."
Město rozhodlo, že zafinancuje projekty přípojek všem, kdo si o to požádá. Samotné přípojky si musí občané zaplatit sami.
Radoslav Basel, ved. odboru investic: „V globále by se dalo říct, že by náklady se měly pohybovat okolo 1000 korun včetně daně za jeden metr kanalizační přípojky. Samozřejmě v lokalitách, kde je náročnější terén, ty náklady mohou narůst. Samozřejmě jinde mohou být zase nižší. Je to individuální."
Občané, kteří se nenapojí na kanalizaci musí mít vlastní čistírnu odpadních vod, kdy náklady na pořízení se pohybují okolo 50 tisíc korun. Dále je ze zákona povolena bezodtoková jímka. Vyvezení žumpy o objemu 3 kubických metrů vyjde minimálně na 1000 korun. Čtyřčlenná rodina tak musí učinit zhruba co 20 dnů.
Třetí povolenou variantou je septik se zemním filtrem, který vyjde kolem 5000 korun na kubík. Po dokončení kanalizace budou pracovníci magistrátu provádět hloubkové kontroly, zda je nakládáno s odpadními vodami podle zákona.