Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Při opravě hasičské zbrojnice v Horní Suché byla nalezena schránka, která skrývala tajemství

Hasičská zbrojnice v Horní Suché byla postavena ve třicátých letech minulého století a až nyní se současní dobrovolní hasiči dozvěděli za jakých okolností. Během rekonstrukce budovy se nalezla časová schránka a v ní zajímavé informace.

Hasičská zbrojnice v Horní Suché prochází rekonstrukcí. Hasiči z dobových fotografií věděli, že v budově je někde ukrytá časová schránka, kde přesně, to však netušili. Při provádění sondáže na ni ve zdi dělníci narazili.

Co očekáváte, že v ní bude?

Lucie Zsibritová, starostka SDH Horní Suchá: “Tak doufám, že nějaké fotky, nebo možná jak ta stavba probíhala. Třeba, kdo byl zrovna ve vedení, nějaké staré dokumenty, které budou vzpomínkou, jak to tady probíhalo, jak ta zbrojnice vznikla.”

Ve schránce opravdu byly dokumenty o stavbě budovy. Nikdo však netušil, jaký příběh za ní stojí.

Jana Sikora, SDH Horní Suchá: "Ti místní hasiči chtěli po obci, aby jim pomohla, popřípadě přispěla. Obec ze svých finančních možností říkala, že na to nemá. Proto oni sami se rozhodli, že jak finančně to ti hasiči postaví, tak že i dají svou práci. Dále jsme se dozvěděli, že se v obci udělala sbírka, kde se vybralo necelých čtyři tisíce a rovněž Larisch pomohl ohledně pozemku, pravděpodobně na kterém se nachází hasičská zbrojnice. A rovněž rolníci dali veškerý materiál k dispozici hasičům.”
Rostislav Krhovjak,velitel jednotky SDH Horní Suchá: "Lidi soucítili a věděli, že potřebují hasiče, takže přispěli. Co bylo velké překvapení, že i ten pan Larisch nám pronajal, propůjčil, to se ještě dozvíme z těch dokumentů dál, jakým způsobem nám dal ten pozemek. Hasiči si vždy dělali svépomocí věci.”

Hasiči chtějí po dokončení rekonstrukce ukrýt do budovy také časovou schránku. Tato byla nalezena po 86 letech.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy