Amatérští potápěči si k potápění vybírají různé vodní plochy v kraji. Často je můžete potkat ve Svobodných Heřmanicích, Slezské Hartě, Kališoku v Bohumíně nebo i v Karvinském moři. Čas od času se vydají i do Krakowa, kde je pro potápěče ponor zpestřen i potopeným letadlem, autobusem neb trabantem.
Petr Koláček, amatérský potápěč: "Máme kurzy, máme zkoušky na to, abychom se mohli potápět, protože pod tou vodou je to vlastně nebezpečné prostředí pro člověka. Potápění v ČR je extrémní potápění. Ta teplota těch vod obecně je nízká, to znamená kdybychom měli na sobě klasický polosuchý neoprenový oblek, tak asi ne no. "
Tady pro potápění v místních vodách používají potápěči suchý oblek s podoblekem vhodným i do mínusových stupňů.
Adam Ublanský, amatérský potápěč: "Máme tady kompas, počítač potápěčský, aby člověk věděl tlak, hloubku, musí znát dekompresní zastávky atd."
Do výbavy patří také klasické ocelové lahve, žaket a křídlo, u sebe mají i nůž, pro případ potřeby.
Adam Ublanský, amatérský potápěč: "Když se člověk pohybuje nějakých 15 metrů od hladinou, tak to je na hodinu ponor, s hloubkou třeba ve 40 metrů je to tak na 15 minut ta lahev. S větším tlakem je větší spotřeba vzduchu."
Před potápěním zjišují potápěči od rybářů, ve kterých místech mají nahozeno, aby se pod vodou nezamotali do jejich vlasců. A pozor si musí dávat i na jiné věci.
Adam Ublanský, amatérský potápěč: "Na nějaké ostré předměty, ty rukávy, to se snadno prořízne, pak aby se člověk nedostal do většího bahna, nezaklínil se do nějakých kovů, sem tam se něco najde, materiál, větve. Je třeba dávat pozor na tu výbavu, aby se nestrhla maska z hlavy."
A Jak to pod hladinami regionálních vod vypadá?
Petr Koláček, amatérský potápěč: "Chybí tam nějaké spektrum světla, tak je to tam do zelena zbarvené. Konkrétně tady v Karvinském moři je zhruba ve 12 metrech skvělá viditelnost, potom to s přibývající hloubkou klesá. V těch 17 metrech už potřebujete baterku, abyste viděli kolegu, který je vedle vás. U břehu je šotolina nebo hlušina, potom už jsou tam kaly, v těch 17 metrech jak zapadnete do toho kalu tak nevidíte ani ruku, kterou si dáte před obličej."
Dno je v Karvinském moři poměrně čisté, bez odpadků a harampádí, potápěči tu našli jeden zrušený elektrický sloup. Trochu jiná situace je ale v létě, kdy se hlavně u břehů nachází spousta odpadků a PET lahví od návštěvníků.