Už rok vyrábí odsouzení muži v karvinské věznici loutky a hračky v rámci pracovní terapie. První loutky putovaly dětem do mateřské školy, aby pomohly předškolákům rozvíjet komunikaci. Ty další hračky už odsouzení šijí pro potřeby policistů a hasičů.
Šárka Faranová, terapeutka: "Děláme kočky, dráčky, vyrábíme takové sluníčka, které může sloužit jako polštářky."
Vysvětlila terapeutka Šárka Faranová, která s nápadem šití hraček přišla. Za necelý rok tak pod jejím vedením vyrobilo 24 odsouzených mužů 60 loutek a 500 hraček. Na loutkách pracují i na celách ve svém volném čase.
Šárka Faranová, terapeutka: "Jeden šije, druhý vyšívá knoflíky, třetí dotváří obličej. Tím, že někteří odsouzení byli zkušenější, tak zaučovali ty ostatní, takže rozvíjíme i spolupráci, snaží se zvládat neúspěchy, když se jim něco nepodaří."
Petr Tannenberg, odsouzený: "Já teď dělám dráčky, ty se skládají ze čtyř druhů látky. Nejdřív dělám hřbet toho draka, který všívám dovnitř toho těla, otočí se, sešije se, naplní se a pak se k němu šijí nohy to dělají kluci naproti."
Popsal celý proces vzniku hračky odsouzený Petr Tannenberg. Se šicím strojem už pracoval dříve, ve věznici se ještě pár věcí doučil. Podobně lehce jde šití i Vladimíru Talapkovi, který právě pracoval na loutce záchranáře.
Vladimír Talapka, odsouzený: "Dělali jsme dozorce, zdravotní sestry, co člověka napadne."
Tato forma pracovní terapie je podle něj ve vězení velkým pozitivem.
Vladimír Talapka, odsouzený: "Se dá čas ve vězení strávit různým způsobem a tohle je jeden z nejlepších, že máme tu možnost se realizovat, něco udělat a ještě někomu udělat radost."
V tomto případě hračky pomůžou dětem, které bývají například oběťmi trestných činů. Převzali si je krizoví interventi police Středočeského kraje, kteří je budou používat.
Aneta Semeráková, psycholožka PČR Středočeského kraje: "Používat je budeme ať už jsou děti oběťmi nebo jsou pozůstalými třeba v rámci nějakých dopravních nehod nebo při sebevraždách, náhlých úmrtích. Protože tam je potřeba navázat důvěru a prolomit ty prvotní hranice, obavy, navázat nějakou příjemnější atmosféru."
Dráčky, které odsouzení muži ušili, poputují k hasičům, kteří je také budou v těžkých chvílích rozdávat dětem.