Na zámku Fryštát si budou moci lidé prohlédnout kopii Turínského plátna z roku 1651, kterou na konci 20.století v dřevěné schránce jedné z kaplí broumovského klášterního kostela sv.Vojtěcha objevil jeho správce Přemysl Sochor.
Přemysl Sochor, správce kláštera: “To plátno bylo složené, my jak jsme ho objevili tak jsme byli zklamáni. Protože když se neprosvítí, tak na něm není téměř nic vidět, až teprve, když jsme ho rozbalili, tak jsme tam spatřili postavu člověka a uprostřed nám z toho vypadla složená autentika.”
Do Turínského plátna mělo být zabaleno Kristovo tělo po sejmutí z kříže. Na světě je 40 kopií Turínského plátna, broumovské je unikátem ve střední Evropě.
Přemysl Sochor, správce kláštera: “Kdo to namaloval, to nevíme, co je jisté, autor k tomu použil čtyři odstíny hnědavé barvy, nějaký přírodní pigment. Po zhotovení to plátno bylo dotýkáno originálu a tím získalo punc posvátnosti.”
Loni bylo plátno také restaurováno,. Na plátně byly objeveny plísně a znečištění.
Zuzana Červenková, odborná restaurátorka textilu Ministerstva kultury ČR: “Plátno bylo čištěno 4x, z každé strany dvakrát, vše se provádí speciální pěnou, musí se hlídat Ph roztoku, stupně Celsia.”
Součástí výstavy jsou i relikviáře, paramenta, oděvy používané při mši svaté a pak ještě sada křížů barokních.
Veřejnosti bude zpřístupněna od středy 18. ledna, plátno si budou moci ale prohlédnout i návštěvníci besedy s Arnoštem Vašíčkem už v úterý.