Reklama

Ohnisek včelího moru je v MS kraji méně než loni

Státní veterinární správa vyhlásila na začátku roku do dnešního dne v rámci Moravskoslezského kraje 11 ohnisek moru včelího plodu. Nejvíce je zasaženo Frýdecko-Místecko, kde jich je sedm, tři v okrese Ostrava a jedno ohnisko je na Bruntálsku. Přesto je to podle ředitele krajské veterinární správy výrazně méně než v uplynulých letech.

Stáhnout video
Reklama

Tohle ve zkušený včelař Václav Sciskala z Karviné, který se stará o čtyřicet včelstev. V tomto období, kdy jsou včely v odpočinkové fázi, zpracovávají zásoby a připravují se na zimu, ho čeká ještě zakrmování a léčení včelstev.

Václav Sciskala, včelař: “Lidé nejvíc znají varoázu, byli jsme zasaženi i morem včelího plod, ten jsme naštěstí zvládli, takže v letošním roce Karivná je čistá.”

Až takové štěstí ale neměli včelaři odjinud. Na začátku roku vyhlásila Státní veterinární správa v rámci Moravskoslezského kraje 11 ohnisek moru včelího plodu. Nejvíce je zasaženo Frýdecko-Místecko, kde jich je sedm, tři v okrese Ostrava a jedno ohnisko je na Bruntálsku. Přesto je to podle ředitele krajské veterinární správy výrazně méně než v uplynulých letech.

Severin Kaděrka, ředitel Krajské veterinární správy pro MSK: “Je to výrazný pokles oproti loňskému roku a doufáme, že tento příznivý vývoj bude nadále pokračovat.”

Pokles je dán i tím, že se loni do likvidace včelího moru zapojil i krajský úřad.

Severin Kaděrka, ředitel Krajské veterinární správy pro MSK: “Uvolnil finanční prostředky na vyšetření včelstev a likvidaci ohnisek.”

Včelaři v ochranných pásmech kolem aktuálních ohnisek musí ale dodržovat opatření. Nemůžou například provádět přesuny včelstev z jednoho místa na druhé pokud o to nepožádají přímo krajskou veterinární správu.

ReklamaTragédie v Oradur-Sur-Glane / výstava

05.02. 16:00 - 14.01. 18:00
Havířov, Památník Životické tragédie, Havířov-Životice

Podmalby na skle / výstava

19.02. 16:00 - 31.12. 18:00
Karviná, Výstavní síň, Karviná

Obrázky z dějin Petřvaldu / výstava

07.03. 16:00 - 28.02. 18:00
Karviná, Technické muzeum Petřvald

SPORTOVNÍ CENTRUM ORLOVÁ s.r.o.
Karviná
od 16 300 Kč

Detail

Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj, příspěvková organizace
Karviná
od 31 920 Kč do 100 303 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu