Ohnisek včelího moru je v MS kraji méně než loni

Státní veterinární správa vyhlásila na začátku roku do dnešního dne v rámci Moravskoslezského kraje 11 ohnisek moru včelího plodu. Nejvíce je zasaženo Frýdecko-Místecko, kde jich je sedm, tři v okrese Ostrava a jedno ohnisko je na Bruntálsku. Přesto je to podle ředitele krajské veterinární správy výrazně méně než v uplynulých letech.

Reklama

Tohle ve zkušený včelař Václav Sciskala z Karviné, který se stará o čtyřicet včelstev. V tomto období, kdy jsou včely v odpočinkové fázi, zpracovávají zásoby a připravují se na zimu, ho čeká ještě zakrmování a léčení včelstev.

Václav Sciskala, včelař: “Lidé nejvíc znají varoázu, byli jsme zasaženi i morem včelího plod, ten jsme naštěstí zvládli, takže v letošním roce Karivná je čistá.”

Až takové štěstí ale neměli včelaři odjinud. Na začátku roku vyhlásila Státní veterinární správa v rámci Moravskoslezského kraje 11 ohnisek moru včelího plodu. Nejvíce je zasaženo Frýdecko-Místecko, kde jich je sedm, tři v okrese Ostrava a jedno ohnisko je na Bruntálsku. Přesto je to podle ředitele krajské veterinární správy výrazně méně než v uplynulých letech.

Severin Kaděrka, ředitel Krajské veterinární správy pro MSK: “Je to výrazný pokles oproti loňskému roku a doufáme, že tento příznivý vývoj bude nadále pokračovat.”

Pokles je dán i tím, že se loni do likvidace včelího moru zapojil i krajský úřad.

Severin Kaděrka, ředitel Krajské veterinární správy pro MSK: “Uvolnil finanční prostředky na vyšetření včelstev a likvidaci ohnisek.”

Včelaři v ochranných pásmech kolem aktuálních ohnisek musí ale dodržovat opatření. Nemůžou například provádět přesuny včelstev z jednoho místa na druhé pokud o to nepožádají přímo krajskou veterinární správu.
Líheň 2019 / soutěž amatérských hudebníků

07.03. 19:00 - 01.06. 0:00
Havířov, Stolárna Havířov a Hard Cafe Karviná

Základní škola a Mateřská škola Bohumín Čs. armády 1026 okres Karviná, příspěvková organizace
Karviná
od 30 000 Kč do 40 000 Kč

Detail

Jakub Pavlovič
Karviná
od 10 000 Kč do 15 000 Kč

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu