Tohle ve zkušený včelař Václav Sciskala z Karviné, který se stará o čtyřicet včelstev. V tomto období, kdy jsou včely v odpočinkové fázi, zpracovávají zásoby a připravují se na zimu, ho čeká ještě zakrmování a léčení včelstev.
Václav Sciskala, včelař: “Lidé nejvíc znají varoázu, byli jsme zasaženi i morem včelího plod, ten jsme naštěstí zvládli, takže v letošním roce Karivná je čistá.”
Až takové štěstí ale neměli včelaři odjinud. Na začátku roku vyhlásila Státní veterinární správa v rámci Moravskoslezského kraje 11 ohnisek moru včelího plodu. Nejvíce je zasaženo Frýdecko-Místecko, kde jich je sedm, tři v okrese Ostrava a jedno ohnisko je na Bruntálsku. Přesto je to podle ředitele krajské veterinární správy výrazně méně než v uplynulých letech.
Severin Kaděrka, ředitel Krajské veterinární správy pro MSK: “Je to výrazný pokles oproti loňskému roku a doufáme, že tento příznivý vývoj bude nadále pokračovat.”
Pokles je dán i tím, že se loni do likvidace včelího moru zapojil i krajský úřad.
Severin Kaděrka, ředitel Krajské veterinární správy pro MSK: “Uvolnil finanční prostředky na vyšetření včelstev a likvidaci ohnisek.”
Včelaři v ochranných pásmech kolem aktuálních ohnisek musí ale dodržovat opatření. Nemůžou například provádět přesuny včelstev z jednoho místa na druhé pokud o to nepožádají přímo krajskou veterinární správu.