Ohnisek včelího moru je v MS kraji méně než loni

Státní veterinární správa vyhlásila na začátku roku do dnešního dne v rámci Moravskoslezského kraje 11 ohnisek moru včelího plodu. Nejvíce je zasaženo Frýdecko-Místecko, kde jich je sedm, tři v okrese Ostrava a jedno ohnisko je na Bruntálsku. Přesto je to podle ředitele krajské veterinární správy výrazně méně než v uplynulých letech.

Tohle ve zkušený včelař Václav Sciskala z Karviné, který se stará o čtyřicet včelstev. V tomto období, kdy jsou včely v odpočinkové fázi, zpracovávají zásoby a připravují se na zimu, ho čeká ještě zakrmování a léčení včelstev.

Václav Sciskala, včelař: “Lidé nejvíc znají varoázu, byli jsme zasaženi i morem včelího plod, ten jsme naštěstí zvládli, takže v letošním roce Karivná je čistá.”

Až takové štěstí ale neměli včelaři odjinud. Na začátku roku vyhlásila Státní veterinární správa v rámci Moravskoslezského kraje 11 ohnisek moru včelího plodu. Nejvíce je zasaženo Frýdecko-Místecko, kde jich je sedm, tři v okrese Ostrava a jedno ohnisko je na Bruntálsku. Přesto je to podle ředitele krajské veterinární správy výrazně méně než v uplynulých letech.

Severin Kaděrka, ředitel Krajské veterinární správy pro MSK: “Je to výrazný pokles oproti loňskému roku a doufáme, že tento příznivý vývoj bude nadále pokračovat.”

Pokles je dán i tím, že se loni do likvidace včelího moru zapojil i krajský úřad.

Severin Kaděrka, ředitel Krajské veterinární správy pro MSK: “Uvolnil finanční prostředky na vyšetření včelstev a likvidaci ohnisek.”

Včelaři v ochranných pásmech kolem aktuálních ohnisek musí ale dodržovat opatření. Nemůžou například provádět přesuny včelstev z jednoho místa na druhé pokud o to nepožádají přímo krajskou veterinární správu.
Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

07.12. 15:00 - 24.10. 6:06
Karviná, Kostel sv. Maří Magdalény , Dětmarovice

Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

07.12. 18:00 - 24.10. 6:06
Karviná, Kostel sv. Anny, Rychvald

Hudební výlety: Vánoční stezka s Permoníkem

15.12. 18:00 - 24.10. 6:06
Orlová, Kostel Svatých apoštolů Petra a Pavla, Albrechtice

Martin Kolek s.r.o.
Karviná
od 16 280 Kč do 35 000 Kč

Detail

ELANDOMY s.r.o.
Karviná
od 13 500 Kč

Detail

Lichtgitter CZ spol. s r. o.
Karviná
od 130 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu