Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nevidomí musí u voleb důvěřovat doprovodu

  • Karviná,

Trochu ztíženou situaci v souvislosti s volbami mají nevidomí a slabozrací lidé. Volební lístky nejsou tištěny v Braillově slepeckém písmu a oni se musí spoléhat na pomoc ostatních.

Tohle je nevidomá Helena Górecká. K tomu, kterou stranu zvolit, ji pomohlo poslouchání televizních debat. Volební lístky si ale přečíst sama nemohla.

Helena Górecká, nevidomá volička: “Požádala jsem svého otce, aby mi přečetl strany, pro které se mohu rozhodnout. A jak jsem si vybrala stranu, tak jsem si ji označila tak, že jsem si ohnula dva rožky na tom papíru.”

Otec ji také k volbám doprovodil a mohl s ní i za zástěnu, kde se hlasovací lístky upravují.

Renáta Šmídová, vedoucí oddělení vnitřních služeb odboru organizačního MMK: “Pokud volič nemůže osobně hlasovat kvůli nějaké tělesné vadě, nemůže psát nebo číst, tak ho může za zástěnu do prostoru pro úpravu hlasovacího lístku doprovodit jiný volič, nesmí to však být člen okrskové volební komise.”

Kdyby ale do volební místnosti přišla nevidomý sám bez doprovodu, musí poprosit někoho z příchozích voličů. Pak je to o důvěře, jestli neznámý opravdu vloží do obálky lístek s jeho vybranou stranou. Doprovod také může pomoct i i s vhazováním obálky do volební urny.

Helena Górecká, nevidomá volička: “Přála bych si, aby dodrželi všechny sliby. A hlavně by se více měli starat o invalidní důchodce.”

Podle Rudolfa Volejníka ze Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR potřebuje v MSK s hlasováním pomoct až 4 tisíce nevidomých a slabozrakých lidí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy