Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Permoník odletěl soutěžit do Ruska

  • Karviná,

Koncertní sbor Permoník odletěl na soutěž do Petrohradu. Až do neděle bude reprezentovat město na šestém Mistrovství světa dětských a mládežnických sborů.

V konkurenci dvaceti sborů bude v těchto dnech soutěžit v Petrohradu na 6. ročníku mezinárodního festivalu karvinský koncertní sbor Permoník.

"Ta konkurence je hodně silná, protože Rusko má obrovskou tradici ve sborovém zpěvu, Alexandrovce znají všichni, což je vrchol, ale takových sborů jsou tam stovky, tisíce," řekl Petr Kazík, prezident Permoníku.

Na soutěž se Permoník opět pečlivě připravil. Jedna z posledních zkoušek se uskutečnila v baletním sále ZUŠ Bedřicha Smetany, kde se ladily poslední prvky choreografie.

"Tak, jak to známe i z populární hudby, dneska jen postavit se k mikrofonu a zpívat, by už neobstálo, i v tom sborovém zpěvu jde o to, jaký má sbor výraz, jak umí tu hudbu procítit, prožít, proto je nutné to nacvičit a sladit, aby nebyla na újmě ta kvalita zpěvu, ale zároveň, aby ten výraz byl co nejpřirozenější a takový, který přesvědčí porotu, že skutečně tou hudbou žijeme," dodal Kazík.

"V každém tom kole zpíváme úplně jiný repertoár, který je hodně odlišný, abychom ukázali, co všechno umíme, čeho jsme schopni a je to příjemné zpívat tolik různých žánrů," řekla Tereza Sobelová, členka Permoníku.

Festival je zvláštní v tom, že se sbory mezi sebou utkají v jakémsi čtyřkolovém turnaji. Ambice Permoníku jsou dostat se do finále, které proběhne tuto neděli.

"Ty festivaly sledujeme, musíte se vždy přihlásit, poslat materiály a těch přihlášených je vždy více, oni vyberou, úspěchem je už to, že nás vybrali," řekl prezident sboru.

První soutěžní vystoupení je složeno ze čtyř skladeb s limitem 12ti minut. nechybí mezi nimi povinná skladba ruského autora a hymna festivalu, kterou budou zpívat všichnis polečně.

"Se moc těšíme na soutěž, jsme zvědaví, kdo s námi bude soupeřit a až uvidíme Petrohrad jako takový a poznáme tamnější kulturu," uzavřela Sobelová.

"Samozřejmě tyhle zájezdy jsou možné jedině díky tomu, že máme velkou podporu z města Karviná, které nám přispívá pravidelnou roční částkou na činnost sboru a tyhle cesty. Dalším klíčovým donátorem je MSK, který taky vždy přispěje, pak jsou další dárci a samozřejmě, velká část toho nároku finančního leží i na rodičích, kteří si to taky musí částečně zaplatit, ale snažíme se, aby jediným klíčem úspěchu a prostupnosti byl talent a píle a ne ekonomika," řekl Kazík.

V Petrohradu Permoník vystupoval na soutěži už před deseti lety, na podobném letním festivalu, tam se umístil velmi dobře. O tom, jak se na soutěži sboru dařilo, vás budeme informovat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy