Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Karviné si připomněli Den Romů workshopem

  • Karviná,

V Karviné si připomněli workshopem, diskuzí i zábavou Mezinárodní den Romů, který připadá na začátek dubna. Letos na téma Romové pro Bezpečnou Karvinou. Řešila se problematika odlivu lidí z města, chování a výchova dětí nebo pocitová bezpečnost.

V karvinském Romském kulturním centru se v rámci svátku Mezinárodního dne Romů sešli představitelé nejrůznějších institucí, neziskovek, zástupci města i úřadu práce, aby společně hledali možnosti vedoucí ke zlepšení vzájemného soužití v Karviné a to prostřednictvím diskuze a tématického workshopu.

"Téma dnešního workshopu je Romové pro Bezpečnou Karvinou. Mě osobně vadí odliv lidí z Karviné. Přesto všechno, že nejsme primárním důvodem, že je odliv lidí z Karviné, chceme se snažit, aby my jsme nebyli tou příčinou, že se kvůli nám stěhují někde jinde," vysvětlil Milan Ferenc, předseda Občanského sdružení Romů Severní Moravy.

V rámci Bezpečné Karviné se loni zavedlo takzvané Destaro, které za rok od zavedení nese své ovoce třeba i díky zavedeným bezdoplatkovým zónám.

"Mezi Romy jsou problémoví lidé, ale i lidé, kteří chtějí žít slušně. Ten tlak je vytvářen na všechny neslušné, nepoctivé lidi a ti Karvinou opouští, protože jim ten systematický tlak nedělá dobře," řekl Petr Bičej, ředitel MP Karviné.

V rámci diskuze se také připomněla pocitová bezpečnost a představa ideálu soužití

Zazněla i otázka směřující k výchově dnešních dětí a docházky do školy.

"Když srovnám poslední dva školní roky, je letošní rok klidnější z hlediska absence, kázeňských prohřešků, znatelný posun na zlepšení situace," řekl Andrzej Szyja, ředitel ZŠ a MŠ  Družby, moderátor workshopu.

V odpolední části vystoupily děti z Karviné, děvčata z východního Slovenska Sabrosa nebo zpěvačka Adélka Ferencová.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy