Reklama

V Karviné si připomněli Den Romů workshopem

  • 10:32,
  • Karviná ,

V Karviné si připomněli workshopem, diskuzí i zábavou Mezinárodní den Romů, který připadá na začátek dubna. Letos na téma Romové pro Bezpečnou Karvinou. Řešila se problematika odlivu lidí z města, chování a výchova dětí nebo pocitová bezpečnost.

Stáhnout video
Reklama

V karvinském Romském kulturním centru se v rámci svátku Mezinárodního dne Romů sešli představitelé nejrůznějších institucí, neziskovek, zástupci města i úřadu práce, aby společně hledali možnosti vedoucí ke zlepšení vzájemného soužití v Karviné a to prostřednictvím diskuze a tématického workshopu.

"Téma dnešního workshopu je Romové pro Bezpečnou Karvinou. Mě osobně vadí odliv lidí z Karviné. Přesto všechno, že nejsme primárním důvodem, že je odliv lidí z Karviné, chceme se snažit, aby my jsme nebyli tou příčinou, že se kvůli nám stěhují někde jinde," vysvětlil Milan Ferenc, předseda Občanského sdružení Romů Severní Moravy.

V rámci Bezpečné Karviné se loni zavedlo takzvané Destaro, které za rok od zavedení nese své ovoce třeba i díky zavedeným bezdoplatkovým zónám.

"Mezi Romy jsou problémoví lidé, ale i lidé, kteří chtějí žít slušně. Ten tlak je vytvářen na všechny neslušné, nepoctivé lidi a ti Karvinou opouští, protože jim ten systematický tlak nedělá dobře," řekl Petr Bičej, ředitel MP Karviné.

V rámci diskuze se také připomněla pocitová bezpečnost a představa ideálu soužití

Zazněla i otázka směřující k výchově dnešních dětí a docházky do školy.

"Když srovnám poslední dva školní roky, je letošní rok klidnější z hlediska absence, kázeňských prohřešků, znatelný posun na zlepšení situace," řekl Andrzej Szyja, ředitel ZŠ a MŠ  Družby, moderátor workshopu.

V odpolední části vystoupily děti z Karviné, děvčata z východního Slovenska Sabrosa nebo zpěvačka Adélka Ferencová.

ReklamaTragédie v Oradur-Sur-Glane / výstava

05.02. 16:00 - 14.01. 18:00
Havířov, Památník Životické tragédie, Havířov-Životice

Podmalby na skle / výstava

19.02. 16:00 - 31.12. 18:00
Karviná, Výstavní síň, Karviná

Obrázky z dějin Petřvaldu / výstava

07.03. 16:00 - 28.02. 18:00
Karviná, Technické muzeum Petřvald

Antonín Goryl
Karviná
od 15 000 Kč do 18 000 Kč

Detail

DENTALCOMPLEX - CEREC SYSTÉM s.r.o.
Karviná
od 60 000 Kč

Detail

Autodům Vrána s.r.o.
Karviná
od 15 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu