Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chodcům chybí reflexní prvky, zahrávají si se životem. Karvinští policisté to chtějí změnit

  • Karviná,

S příchodem podzimních dnů se prodlužují ranní šera a mnoho chodců se tak kvůli tmavému oblečení bez reflexních prvků stává pro řidiče neviditelnými. Karvinští dopravní policisté a preventisté proto na toto riziko upozorňovali školáky i dospělé a reflexní prvky jim rozdávali.

V silničním provozu ještě stále patří střety chodců a aut k nejčastějším dopravním nehodám, které mohou mít i fatální následky. na vině je většinou nepozornost chodce nebo jeho špatná viditelnost. Karvinští policisté na tento problém upozorňovali zejména školáky, ale i dospělé na ulici havířská v Karviné-Novém Městě.

"Dnes jsme na Havířské ulici, která je z našeho pohledu velmi frekventovaná zejména z rána, kdy děti chodí do školy, lidé do práce, spousta lidí vystupuje z autobusů a přebíhá tu cestu, už v minulosti tady v tomto úseku došlo k velmi vážným dopravním nehodám, proto jsme toto místo vybrali záměrně," řekla Zlatuše Viačková, komisařka z oddělení prevence PČR Karviná.

Policisté náhodné kolemjdoucí i cestující z autobusů zastavovali. Zajímalo je, jestli na jejich oblečení najdou reflexní prvky nebo pásky, které by zvýšily jejich bezpečnost v provozu. Těm, kteří ho neměli, je policisté darovali.

"Mnohdy se dozvídáme, že reflexní prvky mají, bohužel je mají doma v šuplíku a jen si s nimi hrají, což je zcela bezúčelné. My potřebujeme, aby ty děti to nosily, měly to na oblečení , na batozích, na rukou," dodala Viačková. 

"Já nosím reflexní pásky na aktovce, aby mě viděli řidiči, když je ráno šero nebo mlha. Je celkem nebezpečné jít bez těch prvků, protože řidiči tě nevidí a můžou do tebe vrazit a je větší pravděpodobnost nehody, než když ty reflexní prvky mám." "Neměla jsem reflexní prvky, ale budu ho nosit, aby mě nepřejelo auto," řekli oslovení chodci.

Reflexní prvky jsou podle zákona povinné nosit při chůzi mimo obec. Podle odborníků by ale prospělo, kdyby reflexní prvky byly pro chodce povinné na jakékoliv pozemní komunikaci, tedy i ve městě.

"My v tom městě to doporučujeme, i když to není zákonem podloženo. Když řidiči přeběhne přes komunikaci člověk, který je celý v černém, řidič nemá šanci vůbec zareagovat a dochází k fatálním následkům. Apelujeme na lidi, aby nosili reflexní materiály." uzavřela Viačková.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy