Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Některé vysoké školy odkládají pobyty čínských studentů kvůli koronaviru

  • Karviná,

V souvislosti se šířením koronaviru dočasně odkládají některé vysoké školy plánované pobyty čínských studentů. Například Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné začala s čínskou stranou vyjednávat už v době, kdy epidemie nebyla tak rozsáhlá.

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné přijala preventivní opatření kvůli šíření koronaviru jako jedna z prvních vysokých škol vůbec. Kvůli plánovanému pobytu 38 studentů z partnerských čínských univerzit v souvislosti s  letním semestrem začala s čínskou stranou vyjednávat už v době, kdy epidemie neměla takový rozsah.

“Je třeba říct, že ta jednání nebyla příliš jednoduchá, česká vláda v tu chvíli uplatňovala pouze symbolická opatření jako informační tabule na letištích a podobně. Navíc v té době, v té provincii, která má 36 milionů obyvatel, bylo pouze 27 nakažených koronavirem a zároveň většina z nich měla realizaci pobytu v pokročilé fázi, měli víza, koupené letenky,” vysvětlil Daniel Stavárek, děkan OPF Karviná.

V krátké době se ale podařilo dosáhnout dohody a termín odložit. “Vývoj ukázal, že to rozhodnutí bylo jediné správné a oprávněné,” dodal Stavárek.

Opatření přijaly i další školy v Moravskoslezském kraji, například Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, která poskytuje vzdělání bezmála 90 čínským studentům.

 "Přibližně polovina těchto studentů je v Ostravě, v Číně nebyli, druhá polovina, která je na místě, se zpátky vrátit nemůže. My s nimi nyní řešíme jejich studijní povinnosti, pedagogové s nimi komunikují prostřednictvím emailů a snaží se, aby neměli zameškanou výuku," vysvětlila mluvčí VŠB-TUO Petra Halíková.

Termín pobytu posunula i Ostravská univerzita, opatření se týká šesti čínských studentů. Koronaviru dosud podlehlo více jak 600 lidí a přes 30.000 je nakažených. Kvůli epidemii vyhlásila světová zdravotnická organizace minulý týden globální stav zdravotní nouze.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků