Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mladých lidí na úřadu práce ubylo, problém s uplatněním mají lidé nad 50 let

  • Karviná,

Ve druhé polovině uplynulého roku zaznamenal karvinský úřad práce nejnižší měsíční počty uchazečů o zaměstnání od roku 1997. Vyplývá to ze shrnující statistiky nezaměstnanosti v okrese Karviná.

Z pohledu nezaměstnanosti byla situace na karvinském trhu práce v roce 2019 velice příznivá, v druhé polovině roku se jednalo o nejnižší měsíční počty uchazečů o zaměstnání od roku 1997. říká ředitel karvinského úřadu práce Dalibor Závacký a dodává:

"Bohužel, okres Karviná zaznamenává nejhorší ve výši podílu nezaměstnaných osob ze všech 77 okresů celé ČR. Tento průměr se pohyboval kolem 6,7 procent."

Příznivě se vyvíjela i skupina dlouhodobě evidovaných uchazečů, čili lidí, kteří jsou v evidenci déle než jeden rok. Tady se snížil podíl o celých 14 procent. Bohužel kvůli stárnutí obyvatel a prodlužujícímu se věku odchodu do důchodu se naopak zvyšují počty uchazečů o zaměstnání ve věku nad 50 let. Těchto lidí bylo evidováno na úřadu práce kolem 43 procent.

"Během pěti let došlo k nárustu až o deset procent. Tím, že klesá celkový počet uchazečů o zaměstnání, se snižují také počty v jednotlivých kategoriích až na věkovou kategorii 60+, tam se během deseti let jejich počet zdvojnásobil na 1286 osob," dodal ředitel.

Naopak se snížil počet uchazečů ve věku do 29 let. Každoročně klesají i počty absolventů středních škol, kteří skončí v evidenci nezaměstnaných. Jsou úspěšní na trhu práce nebo nacházejí uplatnění mimo region. Celkově se loni zaevidovalo 15 tisíc 572 osob. 

"Což bylo asi o 1 % více než v roce 2018, ale jinak to bylo nejméně od roku 1996. Nezaměstnanost zpravidla roste v měsíci lednu, červenci a prosinci," upřesnil.

Nejvíce byly nabízeny nezaměstnaným pozice horník, zedník, pracovník ostrahy a bezpečnostních agentur, řidič, prodavač. Poptávka byla také po zubařích, lékařích a sestrách. Každý uchazeč měl a také stále má možnost využít nabídky rekvalifikačních kurzů.

"Program rekvalifikací se připravuje na každého půl roku a jsou tam uvedeny kurzy, které vyžaduje trh práce, případně je zájem o ně ze strany uchazečů, máme kurzy jako je zedník, tesař, montér suchých staveb nebo pro ženy pracovník v sociálních službách, ošetřovatel, prodavačka." Velký zájem je o svářečské a počítačové kurzy.

"V letošním roce jsou zařazeny kurzy obdobné jako loni, navíc. Máme vysoutěžený kurz strážného, elektro a moto vozíky a novinkou jsou i gastro obory - studená a teplá kuchyně," dodala Jana Hamplová, vedoucí oddělení poradenství a dalšího vzdělávání.

Tyto rekvalifikační kurzy nabízí úřad práce zdarma.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy