Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Devítiletá klavíristka z Karviné má našlápnuto k velkým úspěchům

  • Karviná,

Teď vás seznámíme s devítiletou Nikol Hamplovou z Karviné. Navštěvuje Základní uměleckou školu Bedřicha Smetany, kde se teprve třetím rokem učí hrát na klavír. Získala několik cen na mezinárodních soutěžích a patří taky mezi nejúspěšnější účastníky klavírní soutěže Pro Bohemia.

Tohle je devítiletá Nikol Hamplová, žákyně třetího ročníku oboru klavír Základní umělecké školy Bedřicha Smetany. Je nesmírně talentovaná, ctižádostivá a také na svůj věk velmi úspěšná. 

"Začala jsem s klavírem, protože moje prababička měla doma klavír a mamka mě na něj naučila tak trochu hrát, časem jsem hrála lépe, už jsem do toho tak netřískala a počkali jsme, až budu chodit do školy a pak jsem začala chodit hrát na klavír," prozradila Nikol.

Nejraději hraje rychlé skladby, nám ale zahrála i pomalou - Stmívání od  Yoshiana Nakada.

"Ta se mi líbí, protože paní učitelka mi dá vždycky na výběr, tak jsem si vybrala zrovna tu, protože je krátká ale nádherná," řekla.

Nikol získala  první cenu v mezinárodní soutězi Pro Bohemia, titul laureát a cenu náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje jako nejúspěšnější účastník regionu. Této soutěže se účastnila podruhé, poprvé získala čestné uznání.

"Předtím bylo to čestné uznání, jelikož jsem byla bez duše, že jsem nehrála úplně nejlépe a potom už tam ta duše byla a měla jsem tam vše, co jsem cvičila, tak jsem byla laureát," vysvětlila.

Velmi úspěšná byla na mezinárodní mozartovské soutěži v Brně Amadeus, určené pro děti do 11 let a také například v Ústí nad Labem, na slavné Virtuosi per muzika di pianoforte.

"Tam je to nejvíc prestižní soutěž u nás a tam hned získala třetí místo. nejvíc ji potěšilo, že potkala Klárku Gibišovou a ta si začala rozumět s naší Nikolkou a jsou to super kamarádky teď, protože ona je zrovna takový čertík jak Nikolka a měli hodně společného," řekla její učitelka Halina Heinzová.

Pedagožka Halina Heinzová rozvíjí její talent. Nikol zvládá náročné skladby, které hrají třeba žáci konzervatoří.

"Ona tu manuální zručnost má, to je v genech, tam je hodně dáno a celkem lehce ji to přichází. Když je nastudováno, tak to musí sama pochopit a uležet v hlavě, včetně Mozarta, kterého má nového a to je skladba, která se hraje na konzervatoři, už ji hrála na Amadeu a díky tomu na tak těžké soutěži měla to druhé místo," dodala učitelka.

Nikol je také velmi samostatná a ráda se učí nové věci sama. V současné době postoupila Nikol jako absolutní vítěz do krajského kola klavírní soutěže ve Frýdku Místku, vítěz pak postupuje do ústředního kola v Praze.


Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy