Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V karvinském Novém domově zavedli pojízdnou prodejnu

  • Karviná,

Karvinské zařízení pro seniory Nový domov začalo s preventivními opatřeními a pravidly ještě dříve než byla oficiálně nařízena ministerstvem zdravotnictví. V zařízení mají dokonce vlastní pojízdnou prodejnu k zajištění ještě bezpečnějšího nakupování.

Před vypuknutím pandemie a opatřeními, které zavedla vláda z preventivních důvodů vládl v Novém domově pestrý život, plný aktivit pro více jak šedesátku seniorů ve věku od 65 let výše a také pro 104 seniorů ve věku od 50 let, kteří potřebují pravidelnou pomoc a podporu a nejsou na tom zdravotně nejlépe. V době šíření koronaviru i tady byla přijata celá řada opatření vše s myšlenkou ochránit uživatele. Organizování společných akcí a setkávání je velmi omezené až nulové, skupinové aktivity jsou zrušeny.

"Všechna opatření, která nám minulý týden pan ministr zdravotnictví doporučil, jsme měli zavedené už dávno a řekla bych, že jsme šli ještě trochu dál, máme vlastní interní krizový plán, který řeší nejrůznější situace, abychom věděli, jak postupovat," popsala situaci Helena Waclawiková, vedoucí pro kvalitu a sociální práci Nového domova.

Protože od 3. března  platí v Novém domově zákaz návštěv, chybí seniorům kontakt s vnějším světem. Pečovatelky se snaží jim čas zpříjemňovat individuálně.

"Snažíme se pobízet rodinné příslušníky, a tím bych je chtěla vyzvat, aby svým blízkým častěji volali, mohou využít i služební čísla, je možné zasílat pozdrav i emailem, rádi je vytiskneme,, předáme i přečteme. Je možné přinášet balíčky, je vše vydezinfikováno a předáno bezpečně. Je třeba si uvědomit,  že v této nucené izolaci se počítá každý i ten nejmenší  kontakt ," dodala.

Z hlediska zajištění většího bezpečí uživatelů a personálu omezil Nový domov i zajišťování nákupu. 

"Děvčata naše jsou akční, přišla s nápadem, že nakoupíme sladkosti a uděláme malou pojízdnou prodejnu s dojezdem až na pokoj, tohle mělo velký ohlas," řekla.

Každý den v pandemii je pro uživatele i veškerý personál velmi náročný. Všichni se ale snaží udržet si v těchto náročný dnech optimismus a naději.

"Tato situace je velmi těžká pro náš personál, v té chvíli bych jim chtěla poděkovat za zodpovědný přístup v této situaci, cítíme, že všichni táhneme za jeden provaz, jsme na jedné lodi. Když nám došly jednorázové roušky, začaly je šít i naše aktivizační pracovnice i za asistence a pomoci našich uživatelek. Všichni si uvědomujeme, že pečujeme o ty nejzranitelnější. Bedlivě sledujeme vývoj situace v dalších domovech, kde už k nějaké nákaze došlo, vymýšlíme scénáře, jak tomu předejít nebo to co nejvíce oddálit. Uvědomujeme si, že nakazit se může kdokoliv a kdekoliv, ale minimalizujeme styk s venkovním prostředím, vyhýbat se veřejným prostorům a když už tak použít maximum pomůcek pro vlastní ochranu. V Mých očích jsou všichni pečovatelé a zdravotníci, kteří v této době dochází do práce v podstatě hrdinové a nejde jen o pečující personál. Jsou to i uklízečky, kuchařky, pradleny údržbáři, pracovníci recepce, tě všem patří velký dík za jejich vytrvalost a obětavost. Dnes, když procházíte prázdnými chodbami, je to docela smutný pohled, všichni ale věříme, že to zvládneme, ať se stane cokoliv, tak nám držte palce," uzavřela Waclawiková.

Nahlásit chybu
Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 30 000 Kč/měsíc

Detail