Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V karvinském Novém domově zavedli pojízdnou prodejnu

  • Karviná,

Karvinské zařízení pro seniory Nový domov začalo s preventivními opatřeními a pravidly ještě dříve než byla oficiálně nařízena ministerstvem zdravotnictví. V zařízení mají dokonce vlastní pojízdnou prodejnu k zajištění ještě bezpečnějšího nakupování.

Před vypuknutím pandemie a opatřeními, které zavedla vláda z preventivních důvodů vládl v Novém domově pestrý život, plný aktivit pro více jak šedesátku seniorů ve věku od 65 let výše a také pro 104 seniorů ve věku od 50 let, kteří potřebují pravidelnou pomoc a podporu a nejsou na tom zdravotně nejlépe. V době šíření koronaviru i tady byla přijata celá řada opatření vše s myšlenkou ochránit uživatele. Organizování společných akcí a setkávání je velmi omezené až nulové, skupinové aktivity jsou zrušeny.

"Všechna opatření, která nám minulý týden pan ministr zdravotnictví doporučil, jsme měli zavedené už dávno a řekla bych, že jsme šli ještě trochu dál, máme vlastní interní krizový plán, který řeší nejrůznější situace, abychom věděli, jak postupovat," popsala situaci Helena Waclawiková, vedoucí pro kvalitu a sociální práci Nového domova.

Protože od 3. března  platí v Novém domově zákaz návštěv, chybí seniorům kontakt s vnějším světem. Pečovatelky se snaží jim čas zpříjemňovat individuálně.

"Snažíme se pobízet rodinné příslušníky, a tím bych je chtěla vyzvat, aby svým blízkým častěji volali, mohou využít i služební čísla, je možné zasílat pozdrav i emailem, rádi je vytiskneme,, předáme i přečteme. Je možné přinášet balíčky, je vše vydezinfikováno a předáno bezpečně. Je třeba si uvědomit,  že v této nucené izolaci se počítá každý i ten nejmenší  kontakt ," dodala.

Z hlediska zajištění většího bezpečí uživatelů a personálu omezil Nový domov i zajišťování nákupu. 

"Děvčata naše jsou akční, přišla s nápadem, že nakoupíme sladkosti a uděláme malou pojízdnou prodejnu s dojezdem až na pokoj, tohle mělo velký ohlas," řekla.

Každý den v pandemii je pro uživatele i veškerý personál velmi náročný. Všichni se ale snaží udržet si v těchto náročný dnech optimismus a naději.

"Tato situace je velmi těžká pro náš personál, v té chvíli bych jim chtěla poděkovat za zodpovědný přístup v této situaci, cítíme, že všichni táhneme za jeden provaz, jsme na jedné lodi. Když nám došly jednorázové roušky, začaly je šít i naše aktivizační pracovnice i za asistence a pomoci našich uživatelek. Všichni si uvědomujeme, že pečujeme o ty nejzranitelnější. Bedlivě sledujeme vývoj situace v dalších domovech, kde už k nějaké nákaze došlo, vymýšlíme scénáře, jak tomu předejít nebo to co nejvíce oddálit. Uvědomujeme si, že nakazit se může kdokoliv a kdekoliv, ale minimalizujeme styk s venkovním prostředím, vyhýbat se veřejným prostorům a když už tak použít maximum pomůcek pro vlastní ochranu. V Mých očích jsou všichni pečovatelé a zdravotníci, kteří v této době dochází do práce v podstatě hrdinové a nejde jen o pečující personál. Jsou to i uklízečky, kuchařky, pradleny údržbáři, pracovníci recepce, tě všem patří velký dík za jejich vytrvalost a obětavost. Dnes, když procházíte prázdnými chodbami, je to docela smutný pohled, všichni ale věříme, že to zvládneme, ať se stane cokoliv, tak nám držte palce," uzavřela Waclawiková.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy