Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Od května se znovu platí v MHD Karviná jízdné, řidiče bude chránit průhledná fólie

  • Karviná,

Od 1. května začnou cestující městskou hromadnou dopravou v Karviné opět za cestu platit. Dopravce v těchto dnech pracuje na provizorní ochraně řidičů tak, aby lidé mohli nastupovat předními dveřmi.

Nástup předními dveřmi a placení jízdného bude v karvinské městské hromadné dopravě znovu zavedeno od  1. května. Lidé budou opět nastupovat předními dveřmi. Dopravce proto nyní zajišťuje ochranu řidičů před případnou nákazou COVID-19 a vybavuje všechny své vozy provizorní průhlednou plexifólií. Ta zamezí přímému kontaktu cestujících s  řidičem.

"Jedná se o naše provizorium, které jsme testovali a vymýšleli sami, měli jsme X různých variant, různé světelnosti fólie, řešili jsme i plexisklo, ale v autobusech jsou přeci jen nějaké otřesy a to by nebylo úplně stabilní a bezpečné," vysvětlil  Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD.

Takto chráněni budou všichni řidiči v Karviné, havířově, Frýdku-Místku nebo Orlové.

"Vybavujeme celou naši flotilu, tzn. 450 autobusů, už druhým týdnem řežeme, šijeme, montujeme, ale věřím tomu, že když budeme odbavovat, budou všechny autobusy vybaveny tímto prostředkem," dodal Vyvial.

Prioritně se doporučuje platit jízdné přes ODIS karty nebo bankovní kartou, hotovostně jen ve výjimečných případech.

"Když už bude nutné platit hotovostně a nebude zbytí, tak řidiče vybavujeme ochrannými rukavicemi, které se dají sprejem dezinfikovat," řekl ředitel.

Platba jízdného v příměstské dopravě bude spuštěna o pár dní dříve, už 25. dubna.

"Potřebujeme vědět, kolik cestujících reálně využívá dopravu, můžeme následně reagovat z reálných dat, jestli je potřeba nějaké linky posílit nebo jsou zbytečné," řekl vyvial.

Je také zjištěno, že autobusovou dopravu lidé zneužívali. Dalším důvodem k obnovení jízdného je návrat tržeb.

"Každý měsíc, kdy neplynou tržby do našeho provozu MHD, tak dopravce a potažmo město přichází o tržby ve výši 1 milion 100 tisíc kč, což je velký výpadek, který bude muset město dokrýát dopravci ze svých peněz," řekla Gabriela Monczková, vedoucí oddělení strategie a plánování Odboru školství a rozvoje MMK.

Na vlakovém nádraží funguje i pokladna, kde si mohou lidé své ODIS průkazky znovu nabít.

Nahlásit chybu
V-TRADE, s.r.o. - Bohumín
Bohumín
od 3 200 Kč/měsíc

Detail

Hakan Foods s.r.o.Karviná
Karviná
od 19 700 Kč/měsíc

Detail