Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kaple Andělů strážných v Karviné-Starém Městě září novotou

  • Karviná,

Kulturní památka v Karviné-Starém městě je opravena. Náklady na stavební práce uhradila společnost OKD, protože se památka nachází v lokalitě zasažené těžbou uhlí.

Kaple Andělů strážných se nachází v lokalitě Karviná-Staré Město, na území zasažené těžbou uhlí a bylo nutné ji staticky zajistit a opravit. Opravu ve výši bezmála 800 tisíc korun zajistila společnost OKD na vlastní náklady.

"Je naší povinností a vůlí vyjít vstříc. jsme si vědomi, že jsme těžbou schopni ovlivnit kvalitu bydlení a života a proto chceme vyjít vstříc i v této oblasti," vysvětlil  Libor Kusina, technik Zahlazování následků hornické činnosti OKD.

Oprava zahrnovala například zpevnění základů, sanaci zdiva a natažení nové fasády.

"Pro nás to byla výzva v rámci naší firmy, protože se musela celá stavba pod základy vykopat a podbetonovat včetně armokošů a vyžadovalo to termínové prostoje. V rámci naší firmy je to první práce na kulturní památce vůbec," řekl Radim Křivoň, majitel realizační firmy.

Kaplička má i nový oltář.

"Tím, že se musela provést vnitřní sanace soklů,  nemohli jsme ten oltář obejít, takže jsme to museli rozebrat a nebylo možné ho složit, takže jsme ten oltář zhotovili dle vlastního návrhu," dodal Křivoň.

Za zmínku stojí i prosklená stříška nad vchodem do kapličky.

"Ta původní stříška tu budovu upozadila, teď, když je stříška, skleněná, tak kaplička se zvýraznila, je to ku prospěchu celé stavby," řekl.

Římskokatolická kaple Andělů strážných pochází z 18. století, je ve správě města. V roce 2006 byla zapsána jako chráněná kulturní památka..

"Takovou kuriozitu máme, při poslední opravě v roce 2013 se v kupoli kaple našli zajímavé dokumenty, mezi kterými byl listinný dokument se jmény starostů tehdejší ještě obce Staré Město," řekla vedoucí Odboru komunálních služeb Jana Maierová.

V průběhu roku zajistí město i malbu vnitřních fasád tak, aby tady mohly probíhat pravidelné církevní obřady.
-  

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy