Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pobytové trávníky ve městech vyžadují pravidelné sekání, shodují se odborníci

  • Karviná,

Problematika sečení trávníků vyvolává již druhým rokem rozsáhlé diskuze na sociálních sítích napříč městy České republiky. Nejinak je tomu i v Karviné. Většina diskutujících však nebere v potaz druh trávníku, který je ve městech vysazen a to je podle odborníků zásadní problém.

Nechte trávu ve městě růst, nesekejte ji, ať rozkvetou květiny a vrátí se sem včely a motýli. Je sucho, nesekejte, tráva drží vláhu, to jsou nejčastější výzvy některých občanů na soc. sítích směrem k pracovníkům technických služeb. Jiní si zase stěžují, že se tráva neseká. Odborníci na traviny problematiku sekání a péči o trávníky se shodují, že nejdůležitější ze všeho je, jaký druh traviny a kde byl vysazen.

Stanislav Flek, člen Sdružení zahradních architektů ČR: "Je trávník parkový, takový ten pobytový, je trávník luční, je květnatá louka, je sportovní trávník, na hřištích a podobně."

Ve městech, na sídlištích nebo ve vnitroblocích je z 95 procent vysazován právě trávník pobytový, parkový určený k pravidelnému sekání.

Jiří skládanka, vedoucí Ústavu výživy zvířat a pícninářství Mendelovy univerzity: "Toto jsou prostory, kde očekáváme od těch trávníků nejen funkci, řekněme biodiverzita, ale i funkce rekreační, možnost pohybu a o takové trávníky je potřeba se pravidelně starat. Základem je pravidelné sečení těch trávníků."


Stanislav Flek, člen Sdružení zahradních architektů ČR: "Ty parkové trávníky musíme sekat, musíme je pravidelně sekat, nejvíce na jaře, tedy v době, kdy ty trávníky mají ještě vláhu, jim to prospívá, oni odnožují a v době letního sucha ty trávníky přestaneme sekat."

Doporučuje se pak ještě trávníky posekat znovu na podzim

JIŘÍ SKLÁDANKA, vedoucí Ústavu výživy zvířat a pícninářství Mendelovy univerzity: "Ten důvod je ten, že ty trávy se dokáží přizpůsobit této pravidelnosti a dokáží rychle po tom sečení regenerovat. Zůstávají tam listy, díky nim není přerušena fotosyntéza, díky tomu ty trávy nadále odnožují a rostou."

Chybou je, když se pravidelnost přeruší a trávník se nechá přerůst, trávník se tak znehodnocuje.

Stanislav Flek, člen Sdružení zahradních architektů ČR: "Ty pobytové trávníky jsou tou skladbou travin nastaveny tak, aby ta tráva při sečení byla nucena dále odnožovat, vytvářet nové kořínky atd. V okamžiku, kdy ten trávník pravidelně nesečeme, ona není nucena se rozvíjet do prostoru, tím, že je tam méně světla, vytváří se tam prostory bez těch travin, kam se nám uchycují nepříjemné plevele. Nesečený trávník se pak promění svou strukturou rostlin ve smetiště a to předpokládám, že nikdo nechceme."V současné době Odbor komunálních služeb připravuje plochu pro výsev kvetoucích jednoletých rostlin, které vylepší půdní podmínky a přilákají větší množství včel a motýlů. Tato plocha o rozloze 3 tisíce metrů čtverečních bude ale mimo sídlištní zástavbu. Karviná bude patřit mezi první města, která takovou plochu budou mít,

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy