Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

NsP Karviná-Ráj začala miniinvazivně operovat pacienty s diabetickou nohou

  • Karviná,

Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji začala nově provádět miniivazivní ortopedické operace nohou u diabetických pacientů. V našem regionu jde o první nemocnici, která tento unikátní miniinvazivní zákrok u pacientů s cukrovkou provádí.

V celé ČR se neustále zvyšuje počet diabetiků a zvláště pacientů s diabetickou nohou. Díky spolupráci ortopedického týmu karvinské rájecké nemocnice a specialistou v oblasti diabetologie se rýsuje šance na kvalitnější život pacientům s cukrovkou. V karvinské nemocnici totiž začaly operovat miniinvazivně diabetické nohy pacientů s cukrovkou.

Miroslav Koliba, prezident podiatrické společnosti, diabetolog: “My umíme v dnešní moderní době zahojit téměř každou ránu, ale problém moderní podiatrie je to, že se rány vrací, protože tam je obrovský tlak díky tlaku na plosky nohou. 70 procent ran se nám vrátí za rok, dva tři."
Martin Holinka, primář ortopedického oddělení NsP Karviná-Ráj: “Princip je ten, že abychom diabetika úplně vyléčili, tak to nejde udělat jen tak, že se hojí měkké tkáně a defekty, ale musí se provést i korekční operace na kostech a to je právě v rukou ortopeda. To jsou korekční osterotomie, unikátní je to v tom, že se to dělá miniinvazivní technikou, která k nám proniká do republiky, operace se provede bez klasických operačních ran pod rentgenovou kontrolou na podkladě kožních vpichů."

Při samotné operaci lékař pomocí frézek protíná kost na různých místech a pokřivené kosti rovná.

Martin Holinka, primář ortopedického oddělení NsP Karviná-Ráj: "Pokud jsou tam nějaké kostní výrůstky, které tlačí na kůži v okolí, tak je odstraňujeme."
Miroslav Koliba, prezident podiatrické společnosti, diabetolog: "Ta operativa je příjemná pro tkáně, není to devastační operace, jsou to korekční operace, které sníží plantární tlak."

Pacienti, kteří podstoupí tento zákrok, mají velkou šanci na to, že se rány nebudou vracet.

Miroslav Koliba, prezident podiatrické společnosti, diabetolog: "Přesto, že jsme dělali maximum, dávali vložky, boty, to číslo bylo stále kolem 50-60 procent recidiv a tyto operace vyřeší tyto recidivy, protože my vyřešíme ten problém, který je základní a to je extra anatomické rozmístění tlaků na té noze."

Vhodní pacienti k operaci jsou pečlivě vybíráni. Posuzuje se cévní zásobení,kompenzace cukrovky, fungování ledvin a celkový zdravotní stav.

Po zákroku je pacient sledován ortopedem i diabetologem.

Martin Holinka, primář ortopedického oddělení NsP Karviná-Ráj: "Ten pacient je pak několik týdnů sledován, které kontroluje správné vyvazování té nohy a kontroluje hojení té rány, sleduje ho diabetolog, který sleduje kompenzaci toho diabetu."
Miroslav Koliba, prezident podiatrické společnosti, diabetolog: "My toho pacienta sledujeme z počátku co měsíc, co dva, vybavujeme ho speciálními botami, stélkami, kontrolujeme ty plantární tlaky, to sledování je pečlivé."

Samotný zákrok trvá 20 až 40 minut. mezi pacienty s diabetickou nohou je o něj velký zájem.

Martin Holinka, primář ortopedického oddělení NsP Karviná-Ráj: "Tady v regionu není nikdo, kdo by tento typ operace, u těchto pacientů v tento okamžik prováděl."

Kapacitně je nemocnice připravena nabídnout zákrok nejen občanům Karviné a blízkého okolí, ale i vzdálenějších měst.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy