Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vedení Karviné ocenilo umělce a lidi, kteří kulturní život organizují

  • Karviná,

Vedení Karviné ocenilo na zámku Fryštát osobnosti, které se výraznou měrou podílejí na rozvoji kultury ve městě. Pamětní list Rady města dostali nejen veřejně známí umělci, ale i lidé, kteří kulturní život organizují.

Na Zámku Fryštát v Karviné bylo oceněno deset osobností v oblasti kultury. Za dlouhodobou činnost, vedení uměleckých aktivit nebo za mimořádný umělecký počin obdržely Pamětní list Rady města Karviné.

Andrzej Bizoń,náměstek primátora:  "Tito lidé svou prací a pílí se podílí na rozvoji kulturního dění a života v Karviné. Tito lidé se angažují v různých směrech a oborech kultury, nejsou to jen..malíři, umělci, zpěváci, ale jsou to lidé, kteří se podílejí na kulturním životě bez kterých by to nešlo a to jsou třeba promítači, lidé, kteří organizují ten kulturní život a to je velmi důležité a úctyhodné a patří jim velké poděkování."Ocenění za dlouhodobou činnost v oblasti kultury získala Marie Bartulcová, která pracuje v karvinské knihovně 40 let. Je iniciátorkou akcí na propagací čtenářství Bibliomaniak, Wieczór z Andersenem, setkávání se spisovateli a zajímavými lidmi v rámci kampaně Celé Česko čte dětem.

Další oceněnou je Šárka Hanušová, která aktivně pomáhá s činností Filmového klubu v Regionální knihovně Karviná od roku 1992 a také například zajišťuje dramaturgii projektu Film a škola určeného středním školám.

Oceněn byl i Ondřej Pilich, který od roku 1972 pracuje na pozici filmového promítače, na pozici, která je pro běžného návštěvníka kina neviditelnou, ale zcela nepostradatelnou, a pro chod kina zásadní. Loni oslavil životní jubileum 80 let. Oceněn byl poprvé v životě.

Ondřej Pilich, oceněná osobnost: “Já jsem po té technické stránce a vždycky jsem to tak bral, někdy jsem i s tím obsahem, který se promítal na festivalech ve Varech nesouhlasil, ale jako práci jsem to dělal rád a je to moje první ocenění."

Dalším oceněným je Boleslav Hanzel, který je již 63 let členem PZKO, kde se aktivně podílí na práci výboru. Připravuje přednášky o historii regionu a také se například zajímá a dbá o údržbu památníků I. a II. světové války v Karviné-Dolech.

Oceněn byl rovněž Wiesław Janusz, předseda MS PZKO Karviná-Staré Město. Podílí se na řízení činnosti spolku, na organizování a pořádání kulturních akcí různého charakteru na území města Karviné.

Za vedení uměleckých aktivit převzala ocenění i učitelka Základní umělecké školy B. Smetany Lucie Semančíková, která se věnuje výuce literárně-dramatického oboru a je organizátorkou okresních a krajských kol přehlídky Wolkrův Prostějov. I ona byla oceněna poprvé, a ještě ji při slavnostním oceňování čekalo překvapení.

Lucie Semančíková, oceněná osobnost :  "Těžko se to popisuje, protože už jen to, že získám takové ocenění pro mě byla obrovská čest a teď pro mě i to velké překvapení, já sama netušila, že mi tady zazpívá i má studentka, moje žákyně."

Do budoucna by se Lucie Semančíková i nadále věnovala mluvenému slovu a recitaci.

Lucie Semančíková, oceněná osobnost: "Mé sny jsou dále trochu rozšiřovat semináře nejen pro žáky a recitátory, ale i pro učitele, občas se mi toto daří, takže to bych chtěla trochu více."

Ocenění převzala i Jana Kiedroňová z Městského domu kultury. Zajišťuje například výstavy v Mánesové síni, činnost divadelních souborů, kurzovní činnost a kompletní organizací akcí Moravský vrabec a Prolínání kultur.

Pro ocenění si přišel i Milan Kupka, výrazná osobnost města Karviné v oblasti kultury v žánru dechové hudby. Letos oslavil 70. narozeniny. Od svých 11 let je aktivním členem a hráčem Dechového orchestru Májovák a od roku 1992 je také kapelníkem a manažerem Malé černé hudby.

V nepřítomnosti byla oceněna i Anna Rzymanová, členka PZKO od roku 1957 a členka pěveckého souboru „Dźwięk”. 40 let vede Klub žen jako předsedkyně.

Zvláštní ocenění za umělecký počin převzala i autorka knihy Hornické vdovy Kamila Hladká.

Kamila Hladká oceněná osobnost:  "Velmi si toho považuji, byla jsem překvapená, protože když cizák přijede do cizího regionu s tím, že bude něco tvořit nebo psát, tak ho často ženou rychlostí blesku nebo se na jeho účet snese vlna kritiky, takže jsem byla překvapená a považuji si to."


Všem oceněným gratulujeme.

Nahlásit chybu
Hakan Foods s.r.o.Karviná
Karviná
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

V-TRADE, s.r.o. - Bohumín
Bohumín
od 3 200 Kč/měsíc

Detail