Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Karviné už odebrali 6300 vzorků, díky zvýšené kapacitě jich zvládnou odebrat i 200 denně

  • Karviná,

V Karviné funguje odběrové místo pro testování lidí na COVID-19 nepřetržitě od 23. března. Za tu dobu odebral zdravotní personál 6300 vzorků. Nově se kapacita ještě navyšuje, denně tak budou schopni zdravotníci odebrat až dvě stě vzorků.

Krizový štáb MS kraje chce posílit odběrová místa a kapacity testovacích laboratoří tak, aby byly výsledky známy do 24 hodin. Pomáhat bude nejen armáda, ale také například odběrový tým Krnovské nemocnice, který se přesune do Karviné.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Bude to tak, že přes pracovní dny bude v odběrových místech zřízených krajem 757 odběrů denně a přes víkend 500, poběží to naplno. Jsme dohodnuti se všemi laboratořemi, že budou fungovat i o víkendech, budou tyto odběry testovat."

V Karviné funguje odběrové místo od 23. března nepřetržitě. Někteří zdravotníci z odběrového týmu odebírají vzorky denně po celou dobu jeho fungování. Jsou vyčerpaní, zvláště v letních dnech je tato práce velmi náročná. A konec je zatím v nedohlednu.

zdravotní sestra z odběrového týmu: “Náročné to je velice. Každý den po práci jsem unavená hodně. Nemůžeme se ani napít, ani na WC, je v tom horko, mám pocit, že hořím zevnitř. Až to skončí, tak budu šťastná."Od začátku pandemie odebrali zdravotníci v Karviné 6300 vzorků. Rozhodnutí MSK navýšit testovací kapacity se týkají i toho místa. Hasiči sem přivezli navíc jeden odběrový kontejner.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: “Na začátku pandemické krize nás podpořil HZS tím, že zde nainstaloval dva kontejnery, teď přivezli jeden další kontejner abychom navýšili kapacitu o 100 procent, jsme připraveni odebírat až dvě stě lidí denně."

Na tento víkend bylo do odběrového místa pozvána více jak stovka pacientů. Ve všední dny se testuje od 8 do 14 hodin ve dvou odběrových týmech.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: "O víkendech testujeme od 8 do 12 hodin, také ve dvou odběrových týmech, v případě, že to bude potřeba, jsme připraveni i nadále kapacitu posilovat."

V případě samoplátců probíhají odběry každý den od 7 do 8 hodin.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy