Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Karviné začala výstava historie Romů a fotografií z Romských festivalů

  • Karviná,

V Romském kulturním a společenském centru se uskutečnila vernisáž výstavy, která mapuje historii Romů a také prostřednictvím fotografií připomíná atmosféru několika ročníků Romského festivalu. Letošní ročník, který se měl uskutečnit v červnu, byl kvůli platným nařízením prozatím přesunut na srpen.

Koncem června každoročně zavítají do Karviné příznivci romské hudby z celé České republiky i zahraničí na tradiční Romský festival. Loni organizátoři připravili bohatý program v letním kině v rámci 20. ročníku. Ten letošní byl odložen kvůli šíření nákazy nemoci Covid-19 a platným nařízením vlády. Pořadatelé si tento svátek prozatím připomněli výstavou v Romském kulturním a společenském centru. Obsahuje podrobnou historii Romů a také černobílé fotografie Jiřího Hanzla, které zachycují atmosféru Romských festivalů z posledních let.

Jiří Hanzel, autor fotografií: “V podstatě jsem se snažil zachytit tu atmosféru, která tam panuje. Romové jsou bezprostřední, umí se radovat, prožívat okamžik a samozřejmě a jsou založení na vyjádření svých okamžitých nálad a to jsem se snažil do těch fotografií zachytit. Jak diváků tak účinkujících.”

Druhá část výstavy obsahuje na panelech vyobrazenou podrobnou historii romského původu včetně historických fotografií a textů.

Milan Ferenc, organizátor výstavy, předseda Občanského sdružení Romů Severní Moravy: "Pokud si přečtou ty texty jednotlivých panelů, tak zjistí, odkud je původ, kolébka Romů, že je to Indie, dozví se, že ten odsun Romů proběhl zhruba v 10. století. Tisíc let putovali, kočovali po Asii, po Evropě.
"

Z novodobější historie je na panelech vyobrazeno například období Holocaustu.
Výstava obsahuje i zajímavosti týkající se známých osobností romského původu.

Milan Ferenc, organizátor výstavy, předseda Občanského sdružení Romů Severní Moravy: "Jsem ani nevěděl, kolik umělců, herců, sportovců, to se nikde nedočtete. Třeba Presley nebo Chaplin mají kořeny romské. To mě potěšilo."

Materiál mají pořadatelé z archivu, některé dokumenty nebo fotografie jsou zapůjčené ze soukromého sektoru. Panely zůstanou v Romském kulturním a společenském centru natrvalo.

Milan Ferenc, organizátor výstavy, předseda Občanského sdružení Romů Severní Moravy: "Do budoucna bych chtěl i s městem spolupracovat, jestli by školy tady nepřišly se podívat, aby si něco přečetly, dozví se více než z učebnic historie. I k tomuto účelu je tato výstava připravena."


Veřejnost si bude moct výstavu prohlédnout do konce prázdnin. Pokud se bude situace kolem koronaviru uklidňovat a opatření se budou rozvolňovat, měl by se tradiční Romský festival uskutečnit 21. srpna.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy