Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karin Lednická vzpomíná v knize Šikmý kostel a na zaniklou Karvinnou

  • Karviná,

Zavedeme vás ke kostelu svatého Petra z Alkantary. Podíváme se tam společně s Karin Lednickou, autorkou knihy Šikmý kostel. Právě tento objekt byl a dodnes je symbolem zaniklého města.

Na začátku letošního roku vyšla kniha nazvaná Šikmý kostel s podtitulem Románová kronika ztraceného města, léta 1894–1921, která vypráví příběh o někdejší pastevecké vesnici, která na přelomu 19. a 20. století vzkvétala díky těžbě uhlí.

Karin Lednická, autorka knihy Šikmý kostel: “Kdybychom stáli na tomto místě v té době, tak bychom byli na kopci. Byli bychom o nějakých 40 metrů výše než jsme teď, koukali bychom na budovu školy, na celou řadu domků, které teď nevidíme, protože jsou všechny pryč. Byli bychom v centru obce. Kostel sv. Jindřicha byla velkolepá stavba, vešlo se tam i 4 tisíce věřících. Tady byla radnice s četnickou stanicí, spořitelna, kavárna a pivovar. Stával tady i zámek Solca, zasazený do 80 ha zahrady."

Aby kniha vznikla, strávila Karin Lednická spoustu času v archivech nebo rozhovory s pamětníky. Jednu z pamětnic potkala přímo na hřbitově v Karviné-Dolech, která ji odvyprávěla příběh jejich předků.

Karin Lednická, autorka knihy Šikmý kostel: "Nejde úplně o konkrétní postavy, aby to nevypadalo, že jsem vzala jejich život a přenesla ho do té knížky, to jsem neudělala u žádné z postav, ale ta příhoda, kterou mi vyprávěla, se v knize stane Barce a Ludvíkovi."

Kniha také obsahuje zajímavost, o které nevěděli ani sami historici.

Karin Lednická, autorka knihy Šikmý kostel: "Ženy z toho regionu se v půlce 19. století pravidelně jednou za rok vydávaly do Věličky (unikátní solný důl v Polsku). Je to obrovský výkon, pro mnohé z nás dnes možná nezvládnutelný. Byla to neskutečná štreka. Trvalo i 14 dní, než si vyléčily poraněná záda.To bylo nesmírně emotivní, to vyprávění.”

Po vydání knihy se Karin lednické ozvali další lidé, že o této tradici příbuzní také vyprávěli. Karin Lednické se tak podařilo odhalit něco, co by možná úplně upadlo v zapomnění.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy