Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jízda historickým kočárem v Karviné patří mezi vyhledávané prázdninové zážitky

  • Karviná,

Až do konce prázdnin mohou lidé v Karviné zažít romantické projížďky historickým kočárem taženým párem českých teplokrevníků. A že takový zážitek stojí za to, se už přesvědčilo mnoho turistů a návštěvníků města.

Tohle je pan Walter Broda, který každý pátek a sobotu v letních měsících přijíždí do stájí v Olšinách, aby tady zapřáhl koně k historickému kočáru. Děvčata už koně předem vyčistila.

Walter Broda, kočí: "Jak se ke koni přijde, tak se musí zkontrolovat podkovy, jestli tam není něco, co by tam nepatřilo, jesti podkovy drží. Namažou se kopýtka olejem a já už začnu koníčky postrojovat do postrojů."

Než se tak ale stane, odmění pan Broda koně kostkou cukru.

Walter Broda, kočí: "To už oni na to čekají, každý dostane cukřík, aby byli hodní."

Postrojovat začíná pan Broda nasazením podušky, chomoutu s opratěmi a uzdou.

Walter Broda, kočí: "Podkrční řemen, toto je nánosník, aby se to lépe uzdilo, je to lépe rozepnout, snáze se to koni dává na hlavu. To jsou spojovací řemeny, takto jsou zdobeny, slouží k tomu, aby když kůň sehne hlavu, aby mu chomout nepadal na hlavu, Ten náhřbetník, když se zapne podpínka, řemen drží a chomout nepadne."

Po zapřažení pan Borda je všechno důkladně zkontroluje. Konkrétně tyto koně jezdí již 11. sezonu. Tři roky předtím jezdil pan Borda se svými koňmi. Tohle jsou čeští teplokrevníci, narození v roce 2007. Tmavší se jmenuje Rival, chodí na pravé straně a světlejší je Merlin.

Walter Broda, kočí: "Ten byl párkrát zapřažen, ten toho moc neuměl, tak jsme si je pro tu práci tady zaučili. Tady vozíme lidi, netroufl bych si tu vzít koně s horším charakterem a opravdu charakter mají vynikající, jezdíme 11 let, děti vlezou pod nohy každý je může hladit."

Cesta z Olšin k zámku Fryštát je dlouhá 4,5 kilometru. Koně ji poklidnou chůzí ujdou zhruba za 40 minut.

Jízdy kočárem dotuje město, lidé platí jen symbolickou částku.

Walter Broda, kočí: "Můžete se zeptat po republice, opravdu Karviná vychází lidem vstříc a dotuje ty jízdy, ale má podmínky, že se bude jezdit jen po parcích. Jsou půlhodinové jízdy, objedeme celý park Boženy Němcové a kdo má hodinovou jízdu, projedeme lázeňským parkem, Darkovský most a vracíme se do parku B.Němcové."
anketa: zájemci o jízdu kočárem: "Jedeme poprvé, velmi se těšíme, tady kamarádka mi to věnovala k narozeninám, mám radost." "Měli jsme strach, že bude pršet, tak se těšíme no."

Pro velký zájem je lidem doporučeno rezervovat daný termín a čas v městském
informačním centru. Pro veřejnost se také na září připravuje velká akce přibližující různé druhy spřežení. O přesném termínu vás budeme informovat.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy