Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nadšenci se pustili do opravy makety hradu Karlštejn, krášlí zahradu rodinného domu

  • Karviná,

Tři nadšenci do amatérského renovování se pustili do opravy makety Karlštejna, která pochází z roku 1934. Téměř devadesátiletá maketa v měřítku 1:48 teď krášlí zahradu rodinného domu v Karviné.

Prohlédnout si podobu hradu Karlštejn mohou i lidé v Karviné. Tři kamarádi se pustili do opravy makety Karlštejnu, kterou koupil jeden z nich. Maketa hradu byla postavena přesně podle dokumentace Karlštejna.

Lumír Czyž, modelář: "Vystavěl to pan A.Pardubský, který vystudoval školu ve Vídni, pak se přestěhoval do Olomouce. V roce 1932 ji začal stavět, stavěl to dva roky, čili to měl postavené v roce 1934. Vyžádal si přímo na Karlštejnu od kastelána dokumentaci a podle toho to stavěl."

Téměř po devadesáti letech tato maketa stojí v zahradě rodinného domu na Polské ulici v Karviné- Ráji. Za touto již vylepšenou podobou stálo nemalé úsilí všech. Maketu pomohl dostat na zahradu jeřáb, protože odhadem váží přes dvě tuny.

Lumír Czyž, modelář: "Všechno jsme to odbetonovávali celé dokola, natírali."

Nejvíce práce prý dalo zabrat natírání jednotlivých okének. Spoustu času strávili kamarádi na renovaci 19 věží.

Milan Bilinský, modelář: " 19 jich je celkem, dvě jsme nemohli sundat. My jsem je renovovali všechny tak, jak autolaky se dělají, tak nějak takto jsme to udělali."

Nakonec si ještě pohráli s elektroinstalací a Karlštejn nasvítili. Maketa nejde přehlédnout, mnozí kolemjdoucí si ji fotí a obdivují. Z výsledné práce mají všichni dobrý pocit a na zdařilou maketu hradu Karlštejn jsou všichni tři pyšní.

Milan Bilinský, modelář: "Já jsem rád a strašně rád bych viděl originál Karlštejna, tam jsem nebyl, jen jsem ho viděl z vlaku, bohužel."
Lumír Czyž, modelář: "Strávil jsem tu hodně času, mám dobrý pocit, že jsem to udělal tak, jak to je."
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy